Profilaktyka i higiena jamy ustnej – czyszczenie zębów jest ważne!

[REKLAMA]

Profilaktyka i higiena jamy ustnej sprawiają, że możemy długo cieszyć się zdrowym uzębieniem. Niestety, często o tym zapominamy, a dentystę odwiedzamy, kiedy poczujemy ból zęba. Aby uniknąć bólu i niemiłych konsekwencji w postaci leczenia kanałowego, a nawet konieczności usunięcia zęba, należy przede wszystkim zatroszczyć się o odpowiednią higienę jamy ustnej.

Unikniesz wielu problemów

Dbanie o zęby to nasz obowiązek, jeżeli zależy nam na zdrowiu. Często zapominamy o tym, że nieleczone ubytki mają bardzo negatywny wpływ na cały nasz organizm.  Dzięki odpowiedniej higienie jamy ustnej:

– unikniesz nieświeżego oddechu, który bardzo przeszkadza w relacjach w innymi,

– unikniesz próchnicy na zębach,

– będziesz mógł cieszyć się zdrowymi dziąsłami, bez krwawień w trakcie czyszczenia zębów,

– zmniejszasz ryzyko zachorowania na paradontozę.

Profilaktyka –  nie tylko w domu

O uzębienie bardzo skutecznie możemy dbać w domu. do wyboru mamy różnorodne szczoteczki do zębów – skuteczne są zwłaszcza te elektryczne. Możemy wybierać spośród wielu past, nitek dentystycznych oraz płynów  do płukania ust. Dzięki  wykonywaniu tych wszystkich zabiegów, usuwamy szkodliwe bakterie, które wywołują choroby. Niestety, domowe sposoby nie zawsze są wystarczające, aby nasze uzębienie było w doskonałej kondycji. Raz na jakiś czas, należy udać się do stomatologa, aby sprawdził on stan naszego uzębienia i zaproponował profilaktyczne zabiegi, takie jak czyszczenie zębów, piaskowanie czy też scaling.

Kamień nazębny – groźny wróg

Kamień nazębny jest główną przyczyną wielu dolegliwości. Tworzy się on na wskutek zwapnienia miękkiego osadu, który gromadzi się na zębach (dlatego tak ważne jest częste szczotkowanie zębów). Gromadzące się tam bakterie mogą spowodować zapalenie dziąseł, krwawienie dziąseł, głębokie zapalenie przyzębia, nieświeży oddech, rozchwianie zębów, a także zwiększenie ich wrażliwości na ciepło i zimno.  Czyszczenie zębów i usuwanie kamienia powinno odbywać się w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych, przy wykorzystaniu nowoczesnych, bezpiecznych urządzeń. Do najskuteczniejszych zabiegów zalicza się:

Skaling: usuwanie płytki nazębnej oraz kamienia przy pomocy ultradźwięków. Precyzyjne urządzenia pozwalają na dotarcie do nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Zabieg ten jest zupełnie bezbolesny, jednak nie należy do najprzyjemniejszych.

Piaskowanie: usuwanie nalotów spowodowanych przez kawę, herbatę, czy papierosy, przy użyciu silnego strumienia wody połączonego z powietrzem i rozdrobnionym, spec lanym proszkiem. Dzięki temu zabiegowi, zęby bardzo gładkie, a wszystkie przebarwienia zostaną usunięte. Zabieg ten jest zupełnie bezbolesny.

Polerowanie: wygładzanie zębów przy użyciu gumek, szczotek i past z dodatkiem fluoru. Jest to bardzo skuteczna metoda zapobiegania odkładania się płytki nazębnej i kamienia.

Zabiegi czyszczenia zębów należy wykonywać regularnie, jednak nie zaleca się, aby ww. metody były stosowane częściej niż raz na 6 miesięcy. Warto pamiętać o tym, że profilaktyka zębów jest znacznie tańsza, niż ich leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *