Broda, a włosy na głowie – różnice

[REKLAMA]

Układanie włosów to nie zawsze zwykłe rzemiosło, niekiedy to prawdziwa sztuka. Zwłaszcza u mężczyzn istnieje możliwość zaszalenia w tej materii. Mężczyźni porastają przecież włosami nie tylko na głowie, ale też na twarzy. Fryzura i broda stanowią atrybut witalności mężczyzn, powinni więc oni je pielęgnować i stylizować jak tylko potrafią.

Włos jako wytwór skóry

Skóra to swoista warstwa izolacyjna, która oddziela nas od otoczenia. Skóra chroni w ten sposób przed różnego rodzaju infekcjami, oczywiście jeśli nie zostanie przerwana ciągłość jej tkanek. Skóra składa się z warstwy naskórka, skóry właściwej i warstwy podskórnej. Ponadto skóra wytwarza włosy i paznokcie z białek o nazwie keratyny. Włosy odgrywają rolę termoregulacyjną, a więc regulują poniekąd naszą temperaturę. Wyróżnia się włosy, które rosną od urodzenia i rosną one na głowie, a także włosy, które rosną od okresu dojrzewania i rosną one na twarzy i na powierzchni ciała. Te pierwsze tworzą fryzurę, te drugie z kolei tworzą brodę. Porost włosów wynosi mniej więcej pół milimetra na dobę, co rzutuje na 0,3-0,4 milimetry na tydzień, 1-2 centymetry na miesiąc oraz 12-15 centymetrów na rok. Im zdrowsza skóra, tym zdrowsze włosy, a im zdrowsze włosy, tym szybciej rosną. Dlatego właśnie dbając o włosy na głowie i na twarzy, należy zadbać też o skórę głowy i skórę twarzy.

Nie wiesz jakie akcesoria do brody powinieneś posiadać? Sprawdź na: http://beardman.pl/kategoria/akcesoria-do-brody.

Fryzura, czyli włosy na głowie

Włosy rosnące na głowie tworzą fryzurę. O ile włosy na głowie wiele osób traci wraz z wiekiem, choć można próbować to opóźniać i temu zapobiegać, o tyle włosy na twarzy nie wypadają wcale, trzeba więc pamiętać nie tylko o włosach głowy, ale też  o włosach twarzy. Włosy rosnące na głowie rosną od urodzenia. Efektem tego odznaczają się cieńszą i bardziej prostą strukturą. O fryzurę warto zadbać w salonie fryzjerskim, gdzie zajmie się nią wykwalifikowany fryzjer.  Strzyże on włosy przeważnie nożyczkami i maszynką elektryczną, a ponadto wykonuje zabiegi stylizacyjne. W utrzymaniu nienagannej fryzury pomagają kosmetyki takie jak myjące szampony, odżywiające odżywki oraz układające pomady, przydaje się też porządny grzebień.

Broda, czyli włosy na twarzy

Włosy rosnące na twarzy tworzą brodę. Nie wszystkich matka natura obdarzyła hojnym owłosieniem, dlatego niekiedy zamiast na wielką brodę warto postawić po prostu na krótki zarost. Włosy rosnące na twarzy rosną od okresu dojrzewania, w więc stanowią rodzaj tak zwanego owłosienia androgenowego wiążącego się ze zmianą ilości hormonów w organizmie. Efektem tego odznaczają się grubszą i bardziej kręconą strukturą. O brodę warto zadbać w zakładzie barberskim, gdzie zajmie się nią wykwalifikowany barber. Strzyże on włosy przeważnie brzytwą, a ponadto wykonuje zabiegi pielęgnacyjne. W utrzymaniu nienagannego zarostu pomagają kosmetyki takie jak oczyszczające szampony, odżywiające odżywki oraz nawilżające balsamy i olejki, przydaje się też szczotka do brody lub kartacz do brody, które wykonuje się w trwałego włosia dzika.

GS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *