Ile kosztuje założenie aparatu na zęby, a ile wizyty u ortodonty? Sumujemy koszty

[REKLAMA]

Aparat ortodontyczny to sposób leczenia krzywego zgryzu u dzieci, a także poprawy wyglądu zębów u dorosłych. Każdy z nas marzy przecież o pięknym uśmiechu, który dodaje pewności siebie. Decydując się na leczenie ortodontyczne, należy jednak liczyć się ze sporymi kosztami. Kwota, jaką przyjdzie Ci zapłacić za założenie aparatu ortodontycznego, uzależniona jest od jego rodzaju oraz materiału, z którego został on zrobiony. Do wydatków należy doliczyć także regularne wizyty kontrolne, badania oraz nieplanowane wypadki, wymagające naprawy aparatu.

Ile zapłacisz za założenie aparatu ortodontycznego?

Nie ulega wątpliwości, że aparat ortodontyczny często stanowi jedyną szansę na proste zęby u osób, które mają problemy ze zgryzem i swoim uzębieniem. W celu rozpoczęcia leczenia należy udać się do specjalisty, którym w tej dziedzinie jest ortodonta. Wybór aparatów ortodontycznych w ostatnich latach znacznie się powiększył, dzięki czemu mamy dostęp do niemalże niewidocznych materiałów, jak i kolorowych drucików, które stanowią ciekawy element dekoracyjny. Co więcej, dobrze dopasowany przez specjalistę aparat ortodontyczny może być noszony nie tylko przez dzieci i nastolatków, ale również osoby dorosłe, a nawet seniorów.

Na wizytę u ortodonty możesz udać się, jeśli zaleci to stomatolog lub kiedy dojdziesz do wniosku, że marzy Ci się piękny uśmiech z prostymi zębami. Wady zgryzu nie są jednak jedynie problemem estetycznym, ponieważ często mogą zwiększać ryzyko powstawania próchnicy, chorób przyzębia, a nawet ścierania się szkliwa. Jeśli Twój dentysta zaleci Ci konsultację ortodontyczną, widząc jakiś problem, warto posłuchać jego rady.

Cena aparatów ortodontycznych uzależniona jest od rodzaju wykorzystanych materiałów oraz konkretnego modelu. Najtańsze wciąż są zdejmowane aparaty dla dzieci, których cena waha się w granicach 300-500 zł. Kwota ta dotyczy jednak tylko jednego łuku zębowego. Jeśli wymagana jest nakładka na całą szczękę, cenę tę należy pomnożyć razy dwa. Znacznie droższe są natomiast aparaty dla dorosłych, które zakłada się na stałe. W przypadku tradycyjnego aparatu ortodontycznego należy liczyć się z kosztem rzędu 1500-2000 zł. Kwota ta jednak może znacznie wzrosnąć, jeśli rozważasz założenie aparatu lingwalnego lub estetycznego. Wówczas możesz zapłacić nawet 8000-9000 zł. Najdroższe na rynku wciąż pozostają z kolei aparaty nakładkowe.

Koszt wizyty kontrolnej u ortodonty

Cena wizyty u ortodonty to jednak nie tylko założenie aparatu ortodontycznego. Do kwoty podstawowej trzeba doliczyć jeszcze koszty, jakie należy ponieść w związku z regularnymi wizytami kontrolnymi. Spotkania kontrolne u prywatnego ortodonty to zazwyczaj koszt rzędu 50-100 zł za jedną wizytę. Jednocześnie warto pamiętać, że refundacja na leczenie ortodontyczne przysługuje jedynie w niektórych przypadkach dzieciom do 12 roku życia.

Ilość wizyt kontrolnych uzależniona jest od rodzaju posiadanego aparatu, a także etapu, na którym znajduje się leczenie. Są one jednak nieuniknione, ponieważ aparat wymaga regularnej kontroli oraz zmiany siły nacisku drucików. Przeważnie spotkania tego typu odbywają się co 4-8 tygodni, a terminy kolejnych spotkań indywidualnie ustala ortodonta.

Inne koszty związane z leczeniem ortodontycznym

Wizyta u ortodonty nie wymaga specjalnych przygotowań, jednak warto zabrać ze sobą skierowanie od stomatologa oraz kartę leczenia stomatologicznego. Ważne także będzie wykonanie dodatkowych badań, za które w przypadku wizyt prywatnych zapłacisz z własnej kieszeni. Mowa tutaj o zdjęciu panoramicznym RTG, a niekiedy również tomografii komputerowej. Pantomogram, czyli rentgenowskie zdjęcie panoramiczne żuchwy i szczęki na ogół jest jednak wystarczający.

Co więcej, zdjęcie aparatu ortodontycznego wcale nie oznacza końca leczenia. Kolejnym krokiem jest ustabilizowanie ustawionych zębów za pomocą aparatu retencyjnego. Etap ten pozwala zapobiegać dalszemu krzywieniu się zębów, a także ich powrotu do pozycji sprzed leczenia. Z dokładnym cennikiem usług ortodontycznych możesz zapoznać się np. pod adresem: https://www.orto-magic.eu/cennik-uslug-ortodontycznych. Są to przykładowe ceny. Należy pamiętać, że ostateczna cena usług ortodontycznych zależy od wielu czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *