Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spod pach?

[REKLAMA]

Nieprzyjemny zapach, wydzielający się spod pach dotyka wielu osób. Jest to bardzo wstydliwa dolegliwość, szczególnie w dość bardzo formalnych lub intymnych sytuacjach, kiedy chcemy wywrzeć na kimś pozytywne wrażenie. Należy zacząć od tego, że pot wydzielany przez ludzki organizm jest bezwonny, jednak na skutek różnych czynników przestaje być neutralny.

Dlaczego pot zmienia zapach?

W jaki sposób bezzapachowy pot zaczyna wydzielać nieprzyjemną woń? Najprostszym wytłumaczeniem jest połączenie z bakteriami, które są obecne na powierzchni skóry. Istnieją jednak również dużo bardziej skomplikowane sytuacje. Pot może zmieniać swój zapach na przykład pod wpływem przyjmowanych leków.

Duży wpływ ma również dieta, na zapach potu oddziałują w szczególności ostre potrawy, w tym czosnek, który wydziela się w postaci bardzo charakterystycznego zapachu. Za nieprzyjemną woń spod pach odpowiadają także różnego rodzaju choroby organizmu, takie jak cukrzyca lub nadwaga. Odór ma związek również z nadmierną potliwością, ta dotyka jednak tylko 3% społeczeństwa.

Nieprzyjemny zapach spod pach — jak go zneutralizować?

Oczywiste jest, że podstawą jest zachowanie odpowiedniej higieny osobistej, czyli prysznic, usunięcie włosów oraz użycie antyperspirantu. Niestety w wielu przypadkach takie działania nie są wystarczające. Jak więc radzić sobie z nieprzyjemnym zapachem? Pierwszym krokiem, który możemy zaliczyć również do podstaw higieny, jest używanie antybakteryjnych kosmetyków, które zmniejszają ilość bakterii oraz drobnoustrojów na powierzchni skóry.

Warto również zmienić nieco nawyki żywieniowe. Na zapach potu wpływają nie tylko ostre przyprawy. Pracę gruczołów potowych wzmagają również kofeina i alkohol, dlatego warto wyeliminować je ze swojej diety.

Jak pozbyć się woni potu domowymi sposobami?

W walce z potem czasem warto skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest włożenie pod pachy osuszonych liści sałaty tuż po kąpieli. Należy trzymać je do momentu, kiedy osiągną pokojową temperaturę. Innym sposobem jest trzymania pod pachami kawałków surowych ziemniaków przez 20 min lub do momentu wyschnięcia.

Świetnym rozwiązaniem jest również soda oczyszczona. Możesz dodać do niej odrobinę wody i stworzyć pastę, którą nałożysz na 20 minut na osuszoną skórę. Warto stosować ją również przed snem jak dezodorant. Należy pamiętać o tym, by spłukać ją rano i umyć pachy mydłem antybakteryjnym.

Nadmierne pocenie się — czas na wizytę u specjalisty

Jeżeli wprowadzisz w życie wszystkie powyższe wskazówki, ale nieprzyjemna woń nadal będzie Cię otaczała, to znak, że czas skorzystać z pomocy specjalisty. Tylko lekarz będzie w stanie stwierdzić, jak jest przyczyna dolegliwości, a może być ona zarówno błaha, jak i poważna, np. związana z chorobą nerek lub wątroby. Dobry specjalista zleci listę badań, dzięki którym będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę i wprowadzić sposób leczenia.

Z nieprzyjemnym zapachem spod pach można walczyć domowymi sposobami, należy jednak pamiętać, że w momencie, kiedy na dłuższą metę nie są one skuteczne, należy udać się do specjalisty, który udzieli profesjonalnej pomocy.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

2 thoughts on “Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu spod pach?”

  1. przecierpiałam rózne dolegliwości ale nadpotliwości nie mogłam znieść, woń mojego potu była niezaciekawa a gdy byłam na konsultacji u dermatologa, nie dostałam konkretnej odpowiedzi co mogę zrobić z problemem ( no dobra wspomniał o botoksie i deodorantach ale oczekiwałam czegoś rozsądnego). Jest coś takiego jak electro antiperspirant ktory pomaga w obu przypadkach, raz ze pomogł mi zatrzymać nadmierne pocenie, tak i nieprzyjemny zapach. Prze kilka miesiecy mam spokój od potu. Mało który lekarz wie o istnieniu takiego srodka dlatego wciskają byle co aby tez wydac co najwiecej…

    1. Zgodze się z pania, lekarze albo kierują na inwazyjne zabiegi albo wciskają jakieś tabletki. Te urządzenie stosujemy razem z siostrą od niedawna a trafiliśmy na nie dzięki reklamie. Jesteśmy mocno zadowolone z rozwiązania o którym wcześniej nie miałyśmy pojęcia że istnieje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *