Jak rozpoznać anoreksję?

[REKLAMA]

Anoreksja to bardzo poważne zaburzenie odżywiania. Medycznie jest określana jako jadłowstręt psychiczny. Ta nazwa może wprowadzać w błąd, tworzy wyobrażenie, w którym osoba chorująca brzydzi się jedzenia, unika go. Zaburzenie to jest o wiele bardziej skomplikowane.

Praktyka psychoterapeutyczna wskazuje, że osoby chorujące na anoreksję przeżywają fascynację jedzeniem. Często lubią gotować, znają tajniki zdrowej diety, potrafią bezbłędnie przeliczyć kalorie. Jedzenie nie staje się tylko czynnością, która ma zaspokoić najważniejsze potrzeby fizjologiczne. Jedzenie zaczyna pełnić funkcję psychiczną, ważne jest zrozumienie tego mechanizmu.

Jak wygląda anoreksja

Anoreksja dotyczy głównie kobiet, do zachorowania dochodzi z reguły w okresie dojrzewania płciowego. Anoreksja wiąże się z lękiem przed nabraniem masy ciała. Osoby chorujące na anoreksję z reguły uprawiają katorżnicze treningi, w zaawansowanym stadium, mogą nawet próbować siedzieć w taki sposób, aby ich napięte mięśnie wciąż spalały kalorie. Anoreksja prawie zawsze wiąże się z perfekcjonizmem – bardzo często osobami chorującymi na anoreksję są najlepsze uczennice w klasie. Dieta i treningi mają bezpośredni, niszczący wpływ na ich ciało. Dziewczęta często przestają miesiączkować – to bardzo ważny objaw, który powinien zaalarmować bliskich chorującej.

Anoreksja to choroba

Anoreksja nie jest buntem ani próżną próbą zwrócenia na siebie uwagi. Anoreksja to poważne zaburzenie psychiczne, które w najgorszym przypadku może zakończyć się śmiercią. W sytuacji zachorowania konieczna jest pomoc psychoterapeuty, który będzie współpracował z psychiatrą. Bardzo często w takiej sytuacji do terapii zapraszana jest cała rodzina. Mechanizmy rodzinne mogą wzmacniać pojawianie się objawów zaburzenia. Najczęściej spotykany wzór rodziny, w której pojawiła się anoreksja to rodzice w kryzysie małżeńskim, wycofany ojciec i matka w symbiotycznej relacji z córką, zwierzająca się jej ze swoich problemów małżeńskich. Intensywna i dobra terapia są warunkiem koniecznym w skutecznej walce z tym zaburzeniem.

Więcej na ten temat możesz przeczytać na trzymsie.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *