Szczelina odbytu – Objawy i leczenie

[REKLAMA]

Szczelina odbytu jest chorobą końcowego odcinka przewodu pokarmowego i uważana jest za najczęstszą przyczynę krwawienia z odbytu oraz bólu w jego okolicy. Warto wiedzieć jakie są objawy tej przypadłości oraz jak wygląda jej leczenie.

Czym jest szczelina odbytu

Szczelina odbytu jest płytkim, wąskim i długim pęknięciem błony śluzowej końcowego odcinka kanału odbytu. Do jej powstania dochodzi wtedy, gdy przekroczona zostanie możliwość rozciągania śluzówki odbytu. Świeże pęknięcia (ostra szczelina), jeśli nie będą leczone lub będą powracać, mogą przerodzić się w przewlekłą szczelinę odbytu, w wyniku której dochodzi do pojawiania się brodawek okołoodbytniczych.

-Choroba ta dotyka zwykle osoby między 20 a 40 rokiem życia, a jej przyczyny mogą być różne. Wśród nich warto wymienić uporczywe biegunki, trudności z wypróżnianiem się, przedłużające się zaparcia, dużą liczbę porodów lub poród przedłużający się, zakażenie gruczołów odbytowych oraz częsty seks analny – tłumaczy ekspert reprezentujący Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika.

Objawy choroby i jej leczenie

Diagnozowaniem szczeliny odbytu zajmuje się proktolog, czyli specjalista od chorób jelita grubego i odbytnicy. Należy udać się do niego wtedy, gdy pojawią się następujące objawy:

  • świąd i pieczenie odbytu,
  • krwawienie z odbytu,
  • silne parcie na stolec,
  • ból w okolicy odbytu pojawiający się przy wypróżnianiu i utrzymujący się pół godziny po nim (silny, ostry, kłujący, piekący).

Szczelinę odbytu wyleczyć można za pomocą diety bogatoresztkowej, leków zmiękczających i rozluźniających stolec, środków obniżających napięcie zwieraczy, leków przeciwzapalnych oraz nasiadówek w ciepłej wodzie. Jeśli powyższe metody nie przynoszą rezultatów, to konieczne okazać może się przeprowadzenie operacji. Polega ona na częściowym bocznym przecięciu zwieracza wewnętrznego z wycięciem lub bez wycięcia szczeliny, bądź na miejscowym wycięciu szczeliny (rzadziej).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *