W jaki sposób zapobiegać powstaniu grzybicy stóp

[REKLAMA]

Stare powiedzenie mówi, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nie inaczej jest z grzybicą. Jest to przypadłość, której przy braku higieny może się nabawić każdy, a której leczenie jest trudne i długotrwałe. Jednak przy zachowaniu pewnych zasad i użyciu preparatów przeciwgrzybicznych możemy być zupełnie spokojni. Jak więc jej zawczasu zapobiec?

Kto może nabawić się grzybicy?

Grzybica stóp polega na wytworzeniu się stanu zapalnego skóry. Jej ogniska widać najczęściej między palcami u stóp. Są one bardzo mocno swędzące i widoczne – skóra w tych miejscach jest zaczerwieniona i ma intensywnie łuszczący się naskórek. Grzybicą można się bardzo łatwo zakazić w miejscach publicznych, które są na dodatek ciepłe i zawilgocone: baseny, sauny, prysznice na siłowniach czy w klubach fitness. Dlatego też pierwszą, podstawową zasadą w zapobieganiu grzybicy jest noszenie klapek i częste oraz dokładne mycie stóp po wizycie w tego typu miejscach.

Jednak jak pokazuje życie, nawet przy zachowaniu wszystkich zasad higieny i bezpieczeństwa jedynie mocno zmniejszamy ryzyko zarażenia się, a nie je eliminujemy. Są również osoby, które mają większą podatność na bakterie grzybicy. Są to na przykład sportowcy, ponieważ częściej przebywają w obiektach i warunkach sprzyjających występowaniu grzybicy; osoby mające problemy z krążeniem, w szczególności mające żylaki na nogach lub ciele; szczególną grupą ryzyka są również diabetycy. Na ich skórze często występują uszkodzenia skóry stóp, które ułatwiają zarażenie grzybicą. W ich wypadku takie zarażenie może mieć bardzo poważne skutki.

Jak zatem jej zapobiec?

Nie znaczy to jednak, że wszyscy poza wymienionymi wyżej grupami mogą to zagrożenie zbagatelizować. Na dobrą sprawę grzybicy może nabawić się każdy, nawet będąc okazem zdrowia – wystarczy, że będzie w słabszej kondycji fizycznej lub przyjdzie na basen z uszkodzoną skórą stopy. Dlatego też o profilaktyce grzybicy powinien myśleć każdy, kto korzysta z takich miejsc lub przebywa w warunkach sprzyjających grzybicy (np. często nosi mało przewiewne lub zbyt ciasne obuwie). Warto zaopatrzyć się w kosmetyki do ochrony i higieny stóp. Są to przykładowo dezodoranty do stóp i butów (zabijają bakterie lęgnące się w butach), talk, żele i dezodoranty odświeżające, albo nawet spraye przeciwgrzybiczne – przydadzą się zwłaszcza tym, którzy są w grupie ryzyka. Dużą pomocą będą też preparaty zapobiegające nadmiernemu poceniu się i tym samym powstawaniu wilgoci na stopie. Gamę takich produktów pod marką Acerin oferuje firma Scan-Anida.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *