Przebieg ciąży – trymestr pierwszy, drugi i trzeci

[REKLAMA]

Ciąża z reguły trwa 40 tygodni, a więc około 9 miesięcy. Stąd dzieli się ją na trzy okresy (tzw. trymestry). Postanowiliśmy przyjrzeć się jej przebiegowi w każdym z tych okresów, czyli 1, 2 i 3 trymestr ciąży.

Pierwszy trymestr ciąży – do 13 tygodnia

Pierwszy trymestr ciąży to trzy początkowe miesiące, które są kluczowe dla rozwoju dziecka. Właśnie w tym czasie wykształcają się układy i narządy zewnętrzne, które w kolejnych miesiącach dalej są rozwijane. Kobieta musi pamiętać, że właśnie w pierwszym trymestrze dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych w jej organizmie.

Między innymi w jej ciele jest wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej. Stąd może ona narzekać na złe samopoczucie, zawroty głowy, zmiany nastrojów, senność, nudności i wymioty. Często pojawiają się też kłopoty z cerą i włosami, aż w końcu obrzmienie i bolesność piersi. Poza tym to wysoki poziom progesteronu, który odpowiada za wzdęcia i uczycie sytości.

W tym okresie kobieta powinna spożywać ok. 2 l płynów. Jako że w czasie ciąży pogarsza się stan zębów, poza wizytą u ginekologa warto też odwiedzić stomatologa. Należy też wykonać badania prenatalne.

Drugi trymestr ciąży – od 14 do 26 tygodnia

W czwartym miesiącu dziecko jest uzależnione od łożyska, które zaopatruje go w pokarm i tlen. Jednak ma już wszystkie pracujące narządy. Między innymi odczuwa zmiany temperatury i słyszy dźwięki. Uczy się też spać, a przyszła mama odczuwa jego kopnięcia.

W drugim trymestrze rodzice mogą poznać płeć dziecka, na co pozwala badanie USG. W szóstym miesiącu dziecko otwiera oczy, kostnieje też jego szkielet. Uczy się ono także odruchu ssania.

Waga dziecka w tym okresie to blisko 50 dag, a jego wzrost – 30 cm. Stąd brzuch rodzicielki jest zdecydowanie wyższy. Kobieta może też cierpieć z powodu zgagi, hemoroidów, żylaków, przebarwień skóry, zaparć, rozstępów, obrzęków nóg i rąk, anemii czy infekcji układy moczowego. W tym czasie powinna ona zadbać o odpoczynek, ale jednocześnie uprawiać lekką gimnastykę. Ważne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i wykonywanie określonych badań.

Trzeci trymestr ciąży – od 27 tygodnia do rozwiązania

3 trymestr ciąży to już naprawdę duży brzuch. Dziecko znacznie się rozwija. Między innymi zwiększa się jego mózg. Dojrzewają także organy wewnętrzne. W końcu dziecko rośnie (ok. 53 cm) i przybiera na wadze (ok. 3 kg). Ważne, aby w tym okresie matka dbała o właściwe witaminy, minerały i składniki odżywcze.

34 tydzień ciąży to mniej więcej ten okres, w którym dziecko umie już chwytać, zginać nóżki oraz oddychać. Jednak pobiera z krwi matki wiele żelaza i wapnia. Stąd kobieta może odczuwać bóle pleców czy stawów biodrowych. Niczym dziwnym jest też wyciek pokarmu z piersi, a więc warto stosować wkładki laktacyjne.

W ostatnich kilkunastu tygodniach mogą pojawić się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy. Cały czas pacjentka powinna też przechodzić badania USG. Poród odbywa się zwykle między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Tak oto przedstawiliśmy pokrótce trzy trymestry ciąży. Daj znać, jeśli jest coś, co szczególnie Cię interesuje, a postaramy się odpowiedzieć jak najszybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *