Aparat ortodontyczny – jak się przygotować?

[REKLAMA]

Proste i zadbane zęby to podstawa promiennego uśmiechu, który w dzisiejszych czasach jest wyznacznikiem piękna. Leczenie ortodontyczne bywa konieczne nie tylko ze względów estetycznych, lecz także z aspektów zdrowotnych. Zanim jednak decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego zapadnie, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Pierwszy krok to wizyta u stomatologa i leczenie ubytków.

Wady zgryzu to poważny problem

Jeśli zgryz jest nieprawidłowy, występuje zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy  i chorób jamy ustnej. Problemy z przeżuwaniem, nadmierne ścieranie, ból głowy i szyi to tylko niektóre z objawów braku leczenia ortodontycznego.

Prawidłowy zgryz zapewnia poprawne rozdrabnianie pokarmu. Proste zęby są mniej podatne na urazy i złamania. Łatwiej jest je wyczyścić, dzięki czemu zmniejszamy się ryzyko rozwoju chorób jamy ustnej. Warto więc zadbać o prawidłowe rozmieszczenie zębów.

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Im szybciej, tym lepiej. Wady zgryzu wykryć można już nawet u dziecka w wieku przedszkolnym. Wtedy stosuje się leczenie wczesne, którego podstawą jest korekta zgryzu otwartego, krzyżowego i głębokiego. Ponadto likwiduje ono złe nawyki, które z czasem mogą się pogłębiać i prowadzić do poważniejszych zmian w uzębieniu.

Leczenie właściwe, czyli takie, przy którym używa się już aparatu, wprowadza się u dzieci w wieku od 11 do 13 lat, kiedy wyrosną już wszystkie zęby stałe. Czas leczenia zależy od indywidualnego przypadku, najczęściej trwa od 12 do 30 miesięcy i musi odbywać się pod stałą, cykliczną kontrolą lekarza ortodonty.

Oczywiście można również rozpocząć leczenie ortodontyczne u dorosłych. Nie ma przeszkód przed zakładaniem aparatu w momencie, kiedy pacjent posiada korony porcelanowe, gdyż przemieszczą się one w taki sam sposób, jak zęby naturalne. Wszelkie braki w uzębieniu zostaną wyrównane przy ustawianiu pozostałych zębów.

ortodonta-badanie

Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?

Na konsultację ortodontyczną może skierować lekarz stomatolog podczas rutynowej wizyty, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby zgłosić się samemu. Jeśli u pacjenta występują poważne problemy ze zgryzem, podczas konsultacji ze specjalistą ustalany jest przebieg leczenia oraz wybierany aparat, dopasowany do indywidualnego przypadku. Precyzyjną diagnostykę zapewnia aparat rentgenowski oraz tomograf. Po jej przeprowadzeniu, pobierany jest wycisk zębów, umożliwiający wykonanie modelu diagnostycznego.

Jeśli lekarz zaleci założenie aparatu, konieczne będzie wcześniejsze wyleczenie wszelkich chorób dziąseł oraz próchnicy zębów. Jest to bardzo ważne, gdyż podczas noszenia aparatu czyszczenie zębów jest utrudnione, a próchnica szybciej się rozprzestrzenia. Czasami zdarza się, że trzeba usunąć któryś ząb, aby pozostałe mogły zostać wyrównane. Najczęściej jednak lekarze starają się, aby nie naruszać zdrowych zębów.

Gdy zęby zostaną już wyleczone, następuje bezpośrednie przygotowanie do założenia aparatu ortodontycznego. Jeśli mamy do czynienia z klasycznym aparatem z zamkami, lekarz wykonuje najpierw separację. Między zębami trzonowymi wkłada się elastyczne elementy, aby stworzyć przestrzeń dla specjalnych ortodontycznych pierścieni. Po tygodniu można założyć już pierścienie, a na nich stały aparat.

Rodzaje aparatów

Aparaty stałe kojarzą się z metalowymi zamkami i łukami, na których zakładane są małe gumki, umiejscowione na środku każdego zęba. To zdecydowanie najpopularniejsza forma. Istnieją jednak różne wersje tego sprzętu, choćby aparat samoligaturujący, którego estetyczne zamki ułatwiają higienę i skracają czas leczenia.  Zamki tego aparatu wykonane są z tworzywa ceramicznego, wszelkie tarcia zredukowane są do minimum, a wymiana łuków jest łatwiejsza, niż w przypadku aparatów metalowych. Nowoczesna ortodoncja wypracowała jeszcze kilka innych możliwości prostowania zębów. Należą do nich takie aparaty, jak Clear aligner czy Invisalign. W obu przypadkach aparaty są zdecydowanie mniej widoczne, dzięki ich przezroczystej formie, a leczenie trwa krócej.

Precyzja oraz indywidualne podejście do pacjenta to konieczne aspekty leczenia ortodontycznego. Warto udać się do dobrego ortodonty, który podczas pierwszych wizyt dokładnie zbada wadę zgryzu i zaproponuje odpowiednie rozwiązanie problemu. Ważne, aby przed rozpoczęciem leczenia uzbroić się w cierpliwość, gdyż aparat z reguły nosi się dość długo. Szybki czas leczenia i aparat mało ingerujący w wygląd nie są jednak nieosiągalne. Nowoczesne metody proponują wiele szybkich i estetycznych rozwiązań. Najważniejsze, aby nie zwlekać z wizytą u ortodonty zbyt długo, gdyż wady zgryzu mają ogromny wpływ nie tylko na kształt uśmiechu, ale też na ogólny stan zdrowia  i samopoczucia.

Artykuł na podstawie: http://www.borczyk.pl/gabinet-stomatologiczny-katowice/ortodoncja/

1 thoughts on “Aparat ortodontyczny – jak się przygotować?”

  1. Wyleczenie wszystkich zębów to podstawa. Przed przystąpieniem do założenia aparatu dentystycznego dobrym pomysłem są także profesjonalne oczyszczenie zębów i fluoryzacja. Obecnie aparat nie wywołuje już takiego dyskomfortu jak kiedyś. Ponadto, noszenie go bywa modne, a dzięki kolorowym dodatkom. Nasz uśmiech może być atrakcyjniejszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *