Czy niepełnosprawni mogą żyć bez barier?

[REKLAMA]

Jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, to wiesz, jak wiele problemów sprawia pokonanie choćby kilkustopniowych schodów. Przemieszczanie się pomiędzy poziomami budynków może być jednak proste. Aby zlikwidować barierę architektoniczną, wystarczy zamontować krzesełko schodowe, podnośnik pionowy lub platformę przyschodową. Zobacz, które z tych urządzeń sprawdzi się w Twoim domu.

Krzesełka schodowe – samobieżne foteliki

Są to windy krzesełkowe, które zajmują niewiele miejsca i umożliwiają osobom starszym oraz niepełnosprawnym pokonywanie stopni w wygodnej pozycji siedzącej. Każde urządzenie zawiera pasy bezpieczeństwa, które chronią przed upadkiem. Wszystkie krzesełka schodowe można złożyć, gdy nie są używane – dzięki temu ich szerokość zmniejsza się do niespełna 30 cm w przypadku modelu Otolift. Niewielkie rozmiary urządzeń sprawiają, że można je montować nawet na wąskich schodach w bloku, spełniając rygorystyczne wymagania stawiane przez przepisy przeciwpożarowe.

Krzesełko schodowe warto zamontować, jeśli:

  • jesteś osobą w podeszłym wieku, której wchodzenie po schodach sprawia trudności,
  • jako osoba niepełnosprawna nie jesteś w stanie samodzielnie poruszać się w obrębie domu,
  • chcesz skutecznie zlikwidować barierę architektoniczną w postaci schodów,
  • mieszkasz samotnie lub zależy Ci na zachowaniu samodzielności.

Ile kosztuje krzesełko schodowe?

Choć cena tych urządzeń zależy od takich czynników, jak długość schodów, miejsce montażu i materiał wykonania schodów, to jest ona korzystniejsza niż w przypadku innych dźwigów. Koszt zakupu, montażu i dostawy nowego krzesła schodowego HomeGlide, które zostanie założone w okolicach Warszawy, na drewnianych schodach o maks. długości 4,5 m, wynosi ok. 8,5 tys. zł. W ofercie firmy RAV-NET Rafał Kurzyna jest on najniższy w Polsce.

Podnośnik pionowy – sposób na ominięcie bariery architektonicznej

Urządzenia te znajdują zastosowanie w przypadku osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dla których przeszkodę stanowią schody frontowe lub wysoki próg. Podnośniki pionowe zawierają platformę, która unosi się w linii pionowej, umożliwiając osobie niepełnosprawnej pokonanie wysokości sięgającej nawet 3 m.

Jeżeli w Twoim domu występuje niewielka bariera architektoniczna w postaci wysokiego progu lub kilku stopni, rozważ zamontowanie lekkiego i taniego podnośnika LiftBoy. Służy on do transportowania osób poruszających się na wózkach inwalidzkich na wysokość wynoszącą maksymalnie 83 cm. Urządzenie waży nieco ponad 70 kg, więc możesz je postawić bezpośrednio na podłodze. Jego udźwig wynosi natomiast nawet 300 kg, co sprawia, że – podobnie jak w przypadku pozostałych podnośników pionowych – możesz korzystać z dźwigu samodzielnie lub razem z opiekunem.

Platforma przyschodowa – elegancki sposób likwidacji barier

Dla osób preferujących samodzielne poruszanie się na wózkach inwalidzkich ciekawym rozwiązaniem będzie zamontowanie platformy przyschodowej, która przemieszcza się tuż nad stopniami. Jest ona przeznaczona do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego i – w przeciwieństwie do podnośników pionowych – nie ma ograniczeń związanych z maksymalną wysokością przewożenia pasażera. Udźwig platformy jest większy niż krzesełka – wynosi od 225 do 300 kg, a dostępne opcjonalnie rozkładane siedzisko sprawia, że mogą z niej korzystać także osoby starsze, które nie poruszają się na wózkach inwalidzkich. Szerokie zastosowanie oraz elegancki wygląd tych urządzeń sprawiają, że są one montowane zarówno w domach, jak i w obiektach użyteczności publicznej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat krzesełek i platform schodowych czy podnośników pionowych, zadzwoń do nas: +48 692 44 94 74, +48 608 445 819, +48 606 686 002 lub napiszzapytanie@windy-schodowe.pl

Zapraszamy!

Windy Schodowe

RAV-NET Rafał Kurzyna

www.windy-schodowe.pl

1 thoughts on “Czy niepełnosprawni mogą żyć bez barier?”

  1. Dzięki takim udogodnieniom osoby z niepełnosprawnością mogą być bardziej niezależnie, samodzielne i w większym stopniu korzystać z życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *