Egzema na dłoniach – czym smarować i jak leczyć?

[REKLAMA]

Do dermatologów i lekarzy rodzinny często zgłaszają się osoby z egzemą na dłoniach. Swędząca wysypka i zaczerwieniona skóra pokryta drobnymi pęcherzykami może być skutecznie leczona. Do terapii egzemy na dłoniach stosuje się leki i maści z zawartością sterydów lub środków przeciwzapalnych. Sezonowa egzema może mieć podłoże alergiczne, wówczas wystarczy maść łagodząca i przeciwzapalna.

Najprostsze sposoby na egzemę dłoni

Wysypka na dłoniach, która pojawia się niespodziewanie, może być oznaką alergii kontaktowej. Do podrażnienia skóry dochodzi często podczas używania środków chemicznych, np. proszków do prania, płynów do mycia podłóg i czyszczenia powierzchni. Wiele osób skarży się na egzemę na dłoniach spowodowaną pierwszym wiosennym słońcem. Zatem tego typu swędząca wysypka szybko zniknie, gdy skóra nie będzie miała kontaktu ze szkodliwymi, chemicznymi środkami. Unikanie toksycznych substancji i używanie naturalnych kremów do rąk jest podstawą walki z egzemą.

Właściwości przeciwzapalne oraz regenerujące posiada także sok z aloesu. To naturalna substancja, która pomoże zlikwidować egzemę na dłoniach. Warto też pamiętać o codziennej higienie rak, by nie myć zbyt zimną lub gorącą wodą. Podrażniona skóra z egzemą lepiej toleruje wodę ciepłą w temperaturze pokojowej.

Kremy dermatologiczne i leki na receptę stosowane przy egzemie na dłoniach

W momencie, gdy domowe sposoby przestają działać na egzemę dłoni, to wyraźny znak, by udać się po poradę do specjalisty. Krem na wysypkę wypisze zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i dermatolog. Długotrwała egzema zakłóca normalne funkcjonowanie, zwłaszcza osobom, które pracują dłońmi. Dlatego leki wydawane na receptę są często konieczne. Krem i maść o właściwościach przeciwzapalnych łagodzi swędzenie, zaczerwienienie i prowadzi do ustąpienia objawów.

Kurację z użyciem specjalistycznego kremu trzeba połączyć z właściwą higieną dłoni. Na czas leczenia trzeba uważać na substancje chemiczne, chociażby używane do czyszczenia płyny i proszki. Jeśli egzema na dłoniach powraca, warto udać się do alergologa. Czasami wysypka na dłoniach jest mniej oczywistym objawem alergii pokarmowej. Wówczas zalecana jest dieta eliminacyjna i unikanie drażniących produktów.

Egzema na dłoniach a alergiczne zapalenie skóry

Uczulenie na słońce jest dość częste. Pierwsze promienie wiosenne mogą działać uczulająco na skórę. Wówczas pojawia się egzema na dłoniach. Leczenie alergicznej wysypki jest zwykle dwuetapowe. Po pierwsze korzystne są kremy przeciwzapalne i łagodzące swędzenie, a po drugie unikanie alergenu. Jeśli jest nim słońce wiosenne, wówczas korzystne będą kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

Dermatolodzy polecają też kąpiele w specjalnych płynach z emolientem, czyli tworzących filtr ochronny. Wskazane są wszelkie łagodzące środki do smarowania i mycia. Można je kupić w aptece bez recepty lub w drogeriach. Egzema na dłoniach jest dość częstą przypadłością, więc wybór środków zmniejszających ból, wysypkę i pieczenie jest duży. Pomagają też antyalergiczne mydła w płynie lub w kostce.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl

1 thoughts on “Egzema na dłoniach – czym smarować i jak leczyć?”

  1. Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
    Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce była maść ,uwaga – to nie jest reklama ,,Maść z olejem konopnym na łuszczycę 24% Dr. Retter” l no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym maścią drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *