Nieprzyjemny zapach z ust – skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?

[REKLAMA]

Nieprzyjemny zapach z ust jest powodem do wstydu. Odczuwanie nieświeżości, wręcz cuchnięcia, najczęściej spowodowane jest niewłaściwości higieną jamy ustnej, ale i może być oznaką rozwijających się schorzeń, nie tylko po stronie układu pokarmowego. Jakie są przyczyny tego stanu i jak sobie z nim radzić?

Nieprzyjemny zapach ust w wyniku niewłaściwej higieny

Gdy zęby nie są regularnie i prawidłowo czyszczone, higiena całej jamy ustnej pozostawia wiele do życzenia, da się odczuć nieprzyjemny zapach z ust. Początkowo nie musi on być problemem dla osoby, która nie dba o jamę ustną, ale zaczyna być szybko wyczuwalny przez społeczeństwo. Niemiła woń dobiegająca z ust wyczuwana jest pracodawcę, przyjaciół, rodzinę, klientów w sklepie. Nie trzeba stać bardzo blisko takiej osoby, by do nozdrzy uderzyło nawet cuchnięcie.

Wystarczy już raz odpuścić sobie dokładne szczotkowanie zębów, by resztki pokarmowe gnieżdżące się w całej jamie ustnej, spowodowały powstawanie odoru.

Prawidłowa higiena jamy ustnej, stosowanie nie tylko szczoteczki do zębów, ale i specjalnych wykałaczek do przestrzeni międzyzębowych, a także korzystanie z odpowiednio dobranych past do mycia zębów i płynów do płukania ust, pozwala zwalczyć problem nieprzyjemnej woni z ust.

Inne przyczyny

Nieprzyjemny zapach z ust może być objawem rozwijającej się choroby. Jest charakterystyczny dla nadmiernego rozkładu gnilnego pokarmów, które zalegają w zgorzelinach zębowych, w przypadku owrzodzeń i w uchyłku przełyku. Problemy z żołądkiem, głównie bezkwaśny nieżyt, także doprowadzają do powstawania nieprzyjemnej woni.

Schorzenia układu oddechowego oraz zaburzenia metaboliczne, manifestują się między innymi cuchnięciem z ust. W niektórych przypadkach jest to spowodowane również chorobami nowotworowymi. Ze względu na tak dużą różnorodność schorzeń, które mogą powodować taki objaw, konieczna jest wizyta lekarska i ustalenie przyczyny problemu.

Na co dzień, gdy doskwiera nieprzyjemny zapach z ust, należy w pierwszej kolejności zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej oraz wybrać się do stomatologa, celem podjęcia niezbędnego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *