Jak chronić staw kolanowy przed kontuzjami w trakcie ćwiczeń?

[REKLAMA]

Na kontuzje i inne problemy stawu kolanowego najczęściej skarżą się biegacze oraz fani sportów ekstremalnych i gracze zespołowi. Są oni szczególnie narażeni na upadki i urazy, a każdy z takich wypadków może powodować znaczne obniżenie sprawności. Dlatego też wielu doświadczonych sportowców woli zapobiegać kontuzjom chroniąc swoje kolana w trakcie ćwiczeń i treningów.

Jak chronić kolano podczas wysiłku fizycznego? 

Kontuzje stawu kolanowego są zwykle dosyć bolesne i trudne do wyleczenia, szczególnie w przypadku kobiet, u których występują słabsze ścięgna i mięśnie podkolanowe. Jak chronić kolano przed kontuzjami wynikającymi z intensywnych ćwiczeń? Najlepszym rozwiązaniem jest odbywanie treningów pod okiem doświadczonego trenera, który będzie kontrolował poprawność wykonywania ćwiczeń. Niezastąpioną pomocą okazują się również swego rodzaju ochraniacze na stawy kolanowe oraz ortezy. 

Ortezy na kolano

Podstawowym zadaniem ortez jest stabilizacja i utrzymanie kolana we właściwej pozycji. W zależności od modelu ortezy może ona działać bardziej prewencyjnie zabezpieczając staw kolanowy, wspomagać pracę osłabionych więzadeł czy też odciążać i zmniejszać ból podczas wykonywania ruchów. 

Ortezy na kolano warto stosować nie tylko ze względu na profilaktykę, ale również jako wsparcie po przebytych urazach i kontuzjach. Orteza zabezpiecza kolano w odpowiedni sposób a jednocześnie przyspiesza regenerację stawu.  Dzięki zastosowaniu ortez i stabilizatorów możesz wykonywać dozwolone w Twoim stanie ćwiczenia czy uczęszczać na rehabilitację. 

Jaką ortezę dla sportowców wybrać? 

W razie wystąpienia urazy czy dolegliwości bólowych należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ staw kolanowy stanowi bardzo ważny element kończyny dolnej odpowiadający za możliwości ruchowe. W przypadku biegaczy najczęstszym wyborem jest ściągacz uciskowy na kolano do biegania, opaska czy też stabilizator rzepki. Dla graczy w piłkę nożną często najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie elastycznej opaski ze stabilizacją rzepki. 

Sportowcom zajmującym się crossfitem oraz sportami siłowymi poleca się opaski na kolano z bardzo elastycznego materiału, który pozwala na maksymalne wykorzystywanie możliwości ruchowych podczas ćwiczeń. W tym przypadku najważniejsza nie jest stabilizacja a odpowiednia kompresja i rozgrzanie stawu. 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar ortezy? 

Aby orteza spełniała swoją funkcję, musi być odpowiednio dopasowana pod względem rozmiaru i przeznaczenia. Za mało przylegająca orteza nie podtrzymuje odpowiednio stawu kolanowego i nie zapewnia stabilizacji. Zaś zbyt ciasno dobrana orteza może spowodować poważny obrzęk, obtarcia, ból, czy nawet niedokrwienie. Niektórzy producenci oferują możliwość produkcji ortezy na indywidualne wymiary, a inni zapewniają szeroki wybór rozmiarów, co daje możliwość wybrania dopasowanego modelu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *