Jak reagować na ból brzucha u dziecka?

[REKLAMA]

Odczuwając ból, instynktownie sięgamy po sprawdzone leki, często nawet nie zastanawiając się głębiej nad jego potencjalną przyczyną. W przypadku dzieci sprawa nie jest już taka prosta i wymaga znacznie ostrożniejszego działania. Co należy zrobić, jeżeli maluch skarży się na silny ból brzucha?

Ból brzucha u dziecka – czym może być spowodowany?

Zidentyfikowanie przyczyny bólu brzucha nie należy do najłatwiejszych zadań i często może okazać się wyzwaniem nawet dla doświadczonego pediatry. Tego typu dolegliwość może być związana z zatruciem pokarmowym, zaparciem czy kolką, jak i znacznie poważniejszymi problemami, do których zaliczymy na przykład wymagające interwencji chirurga zapalenie wyrostka robaczkowego. Zanim jednak zaczniemy obawiać się tego, co faktycznie wywołało ból brzucha u dziecka, musimy dokładnie przeanalizować wszystkie znane nam fakty. Nie bez znaczenia są tu przede wszystkim wszelkie odchylenia pokarmowe czy historia ostatnich chorób. Jeżeli ból nie ustępuje, konieczna jest wizyta u lekarza i przeprowadzenie dokładnej analizy w celu zlokalizowania prawdziwego źródła problemu. Po przeprowadzeniu wywiadu pediatra może zalecić przeprowadzenie kilku podstawowych badań, takich jak morfologia krwi czy badanie ogólne moczu. Zdarza się, że dopiero ich wyniki są w stanie wskazać lekarzowi właściwy kierunek działania.

Szybkie i bezpieczne sposoby na ból

Niezależnie od tego, czy ból brzucha u dziecka zdarza się po raz pierwszy, czy pojawił się już wcześniej, najbezpieczniej skonsultować go z pediatrą. Zanim jednak udamy się do lekarza, możemy spotkać się z sytuacją, kiedy staje się na tyle uciążliwy, że będzie wymagał z naszej strony natychmiastowej interwencji. Wówczas przychodzą nam z pomocą stworzone specjalnie z myślą o maluchach preparaty przeciwbólowe. Mogą być bezpiecznie stosowane nawet przez najmłodszych pacjentów, jednak w każdym przypadku należy dokładnie zapoznać się z towarzyszącą im ulotką. Kiedy nie mamy pod ręką odpowiedniego leku, a ból brzucha u dziecka staje się wyjątkowo uciążliwy, nadchodzi czas na sięgnięcie po sprawdzone domowe sposoby. Herbata z rumianku pomoże rozluźnić mięśnie brzucha, a ciepły kompres poprawi krążenie krwi, minimalizując ból i przynosząc poczucie niemal natychmiastowej ulgi. Szczególnie dobrze mogą sprawdzić się także smaczne metody, szczególnie lubiane przez dzieci, takie jak spożycie lekkostrawnego koktajlu z borówek czy suszonych jagód. Co ciekawe, pomocny może okazać się także masaż stóp. Mimo że wspomniane sposoby nie wyeliminują przyczyny problemu, z pewnością pomogą uchronić malucha przed uciążliwym bólem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *