Redukcja objętości małżowin nosowych

[REKLAMA]

Masz problem z oddychaniem przez nos, nawracającymi infekcjami, a Twój węch nie działa tak, jak powinien? Powodem może być przerost śluzówki małżowin nosowych. Dla niezaznajomionych z tematem osób może brzmieć to poważnie, jednakże jest to powszechny problem, na który istnieje skuteczne, bezbolesne i małoinwazyjne rozwiązanie. Mowa oczywiście o konchoplastyce, czyli redukcji objętości małżowin nosowych.

Czym dokładnie są małżowiny nosowe i za co odpowiadają?

Małżowiny nosowe to wypukłe części błon śluzowych jamy nosowej. Ich prawidłowa budowa jest nieodzowna zwłaszcza dla właściwego funkcjonowania oddychania. Pełnią bowiem bardzo istotne funkcje: ocieplają, filtrują i nawilżają wdychane nosem powietrze. Przerost ich śluzówki sprawia, że prawidłowe oddychanie jest zakłócone, często wówczas wybieramy oddychanie ustami, przez co powietrze, które do nas „trafia” nie jest właściwie oczyszczone, co z kolei prowadzi do problemów takich jak wcześniej wspomniane nawracające infekcje. Nie wspominając już o odpowiedniej higienie snu, dla której przecież oddychanie jest niezwykle ważne.

Dla kogo polecana jest redukcja objętości małżowin nosowych?

Konchoplastyka może rozwiązać problemy pacjentów z między innymi takimi dolegliwościami, jak:

  • nawracające infekcje
  • pogorszenie powonienia (słaby węch)
  • bezdech senny, chrapanie
  • trudności z oddychaniem
  • uzależnienie od kropli do nosa
  • nasilone objawy alergii

Dlaczego warto się zdecydować na konchoplastykę?

Nos jest narządem, który wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Zaburzenie jego działania silnie oddziałuje na samopoczucie pacjenta. Z tego powodu nie należy zwlekać, jeśli zmagasz się z przerostem małżowin nosowych.

Zabieg redukcji objętości małżowin nosowych jest doskonałym rozwiązaniem dlatego, że przynosi trwałe efekty już po dwóch tygodniach od wykonania zabiegu. Dzięki znacznej poprawie jakości oddychania, zapewnia pacjentom ogromną ulgę. Skutecznie rozwiązuje również inne problemy; redukuje natężenie objawów alergicznych, walczy z bezdechem sennym i chrapaniem, przywraca dobrą jakość węchu, znika problem nieustannych infekcji. 

Co więcej, redukcja objętości małżowin nosowych nie pozostawia żadnych widocznych blizn i śladów wskazujących na zabieg. Całkowita rekonwalescencja trwa do około 6 tygodni.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Przeciwwskazania do redukcji objętości małżowin nosowych stanowią: przyjmowanie leków rozrzedzających krew, czynny stan zapalny górnych dróg oddechowych, zły stan zdrowia. Pamiętaj jednak o tym, że decyzję o wykonaniu zabiegu powinien podejmować prowadzący pacjenta specjalista.

Jak wygląda zabieg?

Zabieg konchoplastyki wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dokonywany jest za pomocą metody radiochirurgii, która dzięki falom radiowym trwale obkurcza przerośnięte tkanki. Taki sposób sprawia, że zabieg jest bardzo bezpieczny i małoinwazyjny. Całość trwa około 30 minut.

Przygotowanie do zabiegu zwykle polega na zaprzestaniu przyjmowania płynów i pokarmów na kilka godzin przed jego wykonaniem oraz wykonaniu badań krwi na parę tygodni przed zabiegiem. O dokładnych zaleceniach zawsze informuje lekarz.

Jak należy dbać o siebie po zabiegu?

Pacjent po wykonaniu redukcji objętości małżowin nosowych powinien przez parę tygodni po zabiegu unikać nadmiernego wysiłku fizycznego, gorących kąpieli (także saun), lotów samolotem czy nurkowania. Należy dbać o pielęgnowanie nosa zgodnie z zaleceniami lekarza. Najlepiej, jeśli pacjent będzie kichać z otwartymi ustami celem zmniejszenia ciśnienia w nosie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *