Jak dbać o higienę przy hemoroidach?

[REKLAMA]

Żylaki odbytu to problem bardzo wstydliwy, ale dotyczy wielu osób. W leczeniu hemoroidów stosuje się nie tylko preparaty uśmierzające ból i uciążliwe uczucie pieczenia, ale równie istotna jest odpowiednia higiena. Dzięki stosowaniu odpowiednich produktów można zniwelować przykry zapach towarzyszący chorobie, a także zredukować pieczenie i swędzenie.

Higiena intymna osób, które cierpią na hemoroidy musi być nieco inna niż u ludzi zdrowych. Leczenie żylaków odbytu wymaga bowiem specjalnych zabiegów higienicznych. Ponadto nie wszystkie dostępne na rynku środki higieniczne są odpowiednie dla osób chorych. Powinny one używać produktów dedykowanych tego rodzaju pielęgnacji. W leczeniu nawracających żylaków odbytów nie są wskazane kąpiele w wannie, a jedynie podmywanie zmienionych chorobowo okolic pod prysznicem i przy użyciu właściwych kosmetyków. To ważne, ponieważ zwykłe kosmetyki do mycia mogą zmieniać pH skóry, powodować jej podrażnienie i wywoływać reakcje alergiczne. Korzystajmy więc z kosmetyków, których skład i działanie nie są drażniące, które nie zawierają alkoholu ani silnych perfum.

Należy również odstawić wszelkie myjki czy gąbki, które często bywają używane nawet podczas krótkiej kąpieli pod prysznicem. Stanowią one idealne środowisko do rozwoju bakterii, a ich wprowadzenie do zmienionych chorobowo miejsc mogłoby spowodować nasilenie pieczenia i swędzenia. Stanie to się również powodem nieprzyjemnego zapachu.

Czynności higieniczne polegające na podmywaniu odbytu powinniśmy wykonywać po każdym wypróżnieniu, jednak nie częściej niż raz—dwa razy dziennie. Częste mycie mogłoby bowiem podrażnić poszerzone sploty żylne. Pamiętajmy również o dokładnym, ale delikatnym osuszaniu krocza. Nie należy go pocierać ręcznikiem, a jedynie delikatnie osuszać i nie dopuszczać jednocześnie do pozostawienia krocza wilgotnego, ponieważ sprzyja to rozwojowi bakterii i powoduje nieprzyjemny zapach. Warto mieć w zanadrzu również specjalne chusteczki do higieny intymnej, na przykład marki Procto glyvenol. Ich stosowanie sprzyja bowiem zachowywaniu prawidłowej higieny po każdym wypróżnianiu, a dodatkowo mają właściwości łagodzące i nawilżające. Z powodzeniem mogą one zastąpić papier toaletowy.

Jedną z najbardziej efektywnych metod leczenia hemoroidów jest fonowanie.

Opiszmy tę metodę dokładniej: fonowanie to efektywny i komfortowy zabieg, który może być przeprowadzony samodzielnie, w warunkach domowych. To swego rodzaju mikromasaż na poziomie komórkowym, realizowany za pośrednictwem mikrowibracji dźwiękowych. Podczas zabiegu fonowania używane są urządzenia serii Vitafon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *