Jak dobrać leki osłonowe na wątrobę?

[REKLAMA]

Wszystkie osoby, które regularnie zażywają leki silnie oddziałujące  na wątrobę powinny zainteresować się kwestią tego, jak zminimalizować niszczący wpływ medykamentów na swój organ. W pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się lekami osłonowymi, które należy zażywać równolegle z antybiotykami i innymi środkami, które mają niemały wpływ na funkcjonowanie wątroby.

1. Probiotyki nie działają osłonowo na wątrobę!

2. Czy różnią się probiotyki od leków dedykowanych do osłony wątroby?

3. Leki osłonowe na wątrobę a osłonka na żołądek: różnice

4. Osłona przy antykoncepcji a ochrona wątroby

Probiotyki nie działają osłonowo na wątrobę!

Wielu pacjentów myli probiotyki z lekami osłonowymi na wątrobę. Należy podkreślić, że to nie to samo! Probiotyki są szczepami dobrze działających na nasz układ pokarmowy bakterii. Dokooptowanie sobie tych bakterii do jelit (w postaci kapsułek) wzmacnia naturalną mikroflorę jelit. Probiotyki chronią nas przed biegunką po antybiotykową oraz obniżają ryzyko powstania stanu zapalenia jelit.

Czy różnią się probiotyki od leków dedykowanych do osłony wątroby?

 Leki osłonowe na wątrobę w większości zawierają fosfatydylocholinę oraz wyciągi z ortopestu plamistego – to właśnie te substancje działają zbawiennie na strukturę i zawartość miąższu wątrobowego. Trudno szukać ich w zwykłych kapsułkach zawierających po prostu probiotyki.

Leki osłonowe na wątrobę a osłonka na żołądek: różnice

Jeśli lekarz, u którego leczymy wątrobę pyta nas, czy mamy osłonkę, a nam kojarzy się, że coś w domu jest, ale nie wiadomo w zasadzie co, powinniśmy koniecznie sprawdzić. Jeśli mamy leki osłonowe dla żołądka, wówczas mogą okazać się dla nas bezużyteczne podczas leczenia wątroby. Leki osłonowe na żołądek bowiem zawierają esomeprazol, omeprazol lub pantoprazol – to są substancje zupełnie nieistotne dla ochrony wątroby.

Osłona przy antykoncepcji a ochrona wątroby

Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że osłona przy antykoncepcji jest również czymś innym niż osłonka wątrobowa. Leki osłonowe przy antykoncepcji zabezpieczają organizm przed obniżaniem się ilości kwasu foliowego, co nie ma wiele wspólnego z osłoną wątroby.

Podsumowanie

Aby zrozumieć, dlaczego leki osłonowe są tak istotne, należy zdać sobie sprawę, w jaki sposób działa wątroba. Jest to organ, który przyjmuje wszelkie potencjalnie szkodliwe odpady po metabolizowaniu pożywienia i lekarstw. Jedne leki mniej, a inne bardziej obciążają naszą wątrobę, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na zalecenia lekarza w kwestii zaleceń do stosowania leków osłonowych. W trakcie terapii nie należy pić zielonej herbaty, która może potencjalnie działać toksycznie na nasz organ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *