Jaki powinien być dobry stomatolog?

[REKLAMA]

Leczenie zębów nadal u wielu osób wywołuje stres, mimo że nowoczesne metody pozwalają na bezbolesne leczenie. To właśnie one powinny wcześniej wybrać dobrego stomatologa. Gdy ząb zaczyna boleć, to najczęściej jedziemy do tego, który przyjmie natychmiast. Początkowo jesteśmy wdzięczni, że ulżył w cierpieniu, ale po pewnym czasie mogą pojawić się komplikacje.

Co oznacza określenie dobry stomatolog

Za usługi stomatologiczne ceny są nie małe, dlatego pacjenci mają prawo wymagać usług na wysokim poziomie i leczenia przez dobrego stomatologa. Co to jednak oznacza? Ma być miły czy kompetentny? A może dwa w jednym? Obecnie pod tym pojęciem kryje się znacznie więcej cech, którymi musi legitymować się dobry stomatolog. Do najważniejszych należą:

• kompetencje,
• umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii,
• empatia,
• komunikatywność,
• współpraca w zespole,
• skuteczność.

Kompetencje to oczywiście sprawa kluczowa. Dobry stomatolog nie tylko musi mieć dyplom ukończenia studiów wyższych, ale musi ciągle się dokształcać. Stomatologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi medycyny. Nie wystarczy tylko ukończyć studia, ale konieczne jest zrobienie specjalizacji, a tych w stomatologii jest kilka.

W zasadzie nie ma już w tej chwili dentysty od wszystkiego, który zrobi leczenie kanałowe, założy plombę, wyrwie zęba i wstawi implant lub koronę.

Dobry stomatolog powinien sale aktualizować swoją wiedzę poprzez uczestnictwo w kursach, szkoleniach, seminariach i konferencjach. Umożliwia mu to także dzielenie się własnymi doświadczeniami i korzystanie z doświadczeń starszych kolegów.

Oceniając kompetencje stomatologa absolutnie nie należy kierować się wiekiem. Szczególnie w przypadku stomatologii młodzi lekarze przewyższają wiedzą i umiejętnościami starszych kolegów. Im po prostu zależy na pacjencie, nie zdążyli popaść w rutynę.

Umiejętność korzystania z nowoczesnych technologii bezpośrednio wynika z kompetencji stomatologa. Musi nie tylko o nich słyszeć, ale także z nich korzystać. Nowoczesne urządzenia pozwalają na dokładniejszą diagnostykę, a innowacyjne metody leczenia na osiągnięcie lepszych i skuteczniejszych efektów.

Empatia to bardzo ważna cecha nie tylko w przypadku stomatologów. Każdy lekarz powinien umieć wczuć się w sytuację pacjenta lub członków rodziny. Musi umieć rozwiać lęki i obawy oraz zapewnić poczucie bezpieczeństwa.

Komunikatywność, czyli umiejętność porozumiewania się polega przede wszystkim na jasnym i prostym wytłumaczeniu wybranej strategii leczenia, przecież nie każdy jest specjalistą. Dobry stomatolog powinien wyjaśnić na czym polega główny problem, jaki chce osiągnąć cel i jakie metody można zastosować. W tym ostatnim przypadku powinien przedstawić plusy i minusy każdej z metod i jej konsekwencje.

Ostateczna decyzja powinna być podjęta wspólnie z pacjentem. Czuje się wtedy podmiotem, pełnoprawnym partnerem, jest bardziej skłonny do współpracy, rzadziej przyjmuje postawę roszczeniową.

Umiejętność współpracy w zespole jest nieodzownym atutem dobrego stomatologa. Po wykonaniu diagnozy musi umieć ocenić, który etap leczenia może wykonać samodzielnie, a które etapy musi powierzyć kolegom o innych specjalizacjach. Dobre planowanie to podstawa sukcesu.

Skuteczność to w leczeniu zębów dla pacjenta sprawa najważniejsza. Nie chce chodzić kilkakrotnie na poprawkę protezy, czy wstawianie plomby, która wypadła po kilku tygodniach. Dobry stomatolog potrafi odpowiednio dobrać metody leczenia i materiały, które zagwarantują skuteczność.

Jak wybrać dobry gabinet stomatologiczny?

Coraz większa grupa klientów zamiast małego gabinetu stomatologicznego wybiera centra lub kliniki stomatologiczne. Dlaczego, skoro cena usług jest wyższa?

Decydującym elementem jest wyposażenie centrów i klinik w nowoczesny sprzęt. Umożliwia on przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnostyki, oferuje idealne znieczulenie komputerowe, nowoczesne materiały i fachowców najwyższej klasy.

W natłoku ulotek reklamowych trudno jest dokonać wyboru odpowiedniego gabinetu. Pomocne mogą być opinie bliskich lub znajomych, ale to tylko jeden element. Może mieli szczęście, a może ich problem był łatwy do rozwiązania.

Kolejnym elementem weryfikacji powinna być strona internetowa kliniki stomatologicznej. Im więcej na niej szczegółowych informacji, tym lepiej. Powinna zawierać pełną ofertę usług i ich cennik, prezentację zespołu z podaniem wykształcenia, specjalizacją oraz zakresem leczenia. Bardzo pomocny dla pacjentów jest także blog firmowy. Po pierwsze systematycznie prowadzony świadczy o stosunku do pacjentów, po drugie powinien zawierać artykuły przedstawiające przebieg poszczególnych zabiegów, nowoczesne technologie stosowane w stomatologii, zasady higieny jamy ustnej itp.

Weryfikacją oficjalnych informacji na stronie są oczywiście komentarze klientów, którzy skorzystali wcześniej z usług. Ale uwaga, same superlatywy są trochę podejrzane, bo przecież zawsze znajdzie się ktoś, komu coś się nie spodoba. Jedna czy dwie opinie krytyczne świadczą o tym, że nie są cenzurowane. Ich wiarygodność jest bardzo duża, bo tylko ten co nic nie robi, nie popełnia błędów.

Ostatnim etapem wyboru dobrej kliniki stomatologicznej jest wizja lokalna, czyli wygląd gabinetów i poczekalni oraz kontakt telefoniczny z recepcją. Można zweryfikować to podczas osobistej wizyty w celu uzyskania informacji. Miłe, uprzejme i profesjonalne odpowiedzi recepcjonistek dobrze wróżą na przyszłość. Zdawkowe odpowiedzi świadczą, że pacjent nie jest traktowany podmiotowo.

Warto zwrócić uwagę na wygląd poczekalni. Powinna być jasna, wyposażona w fotele dla oczekujących, prasę do czytania, telewizor. To dodatkowe wyposażenie skraca czas oczekiwania na wizytę i zmniejsza poziom stresu.

W centrach oferujących leczenie dzieci koniecznie powinien znajdować się maleńki kącik zabaw z klockami i malowankami, który pozwoli zapomnieć najmłodszym o wizycie.

Wybór dobrego stomatologa nie jest łatwy i wymaga trochę zachodu, ale będziemy mieć pewność, że w nagłych wypadkach możemy liczyć na jego pomoc, a nie trafimy do pierwszego lekarza z wyszukiwarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *