Jak przygotować mleko dla dziecka?

[REKLAMA]

Przygotowywanie mleka dla dziecka może być zadaniem bardzo trudnym, zwłaszcza gdy pociecha jest jeszcze bardzo mała i je co najmniej sześć razy na dobę. W nocy czas przygotowania dla niego mieszanki potrafi się dłużyć w nieskończoność, ale istnieje szereg sposobów, jak zaradne mamy mogą sobie ten proces ułatwić.

Nie każda mama może karmić dziecko piersią. Kiedy pojawia się konieczność zastąpienia pokarmu naturalnego mlekiem modyfikowanym, pojawiają się również kłopoty z odpowiednim przygotowaniem takiego posiłku dla malucha. Mleko matki ma bowiem odpowiednią dla dziecka temperaturę, a to modyfikowane musi zostać odpowiednio podgrzane, zanim podamy je dziecku. Nie można jednak nadawać mu właściwej temperatury, stawiając je w garnuszku na ogniu, ponieważ po przekroczeniu 50 stopni mleko traci swoje cenne właściwości. Rozwiązaniem jest między innymi podgrzewacz do butelek i kilka domowych metod.

Zapobiegliwe mamy przygotowują „na zapas” odmierzone porcje mieszanki i przegotowaną wodę w termosie. Można również buteleczki z gotowym mlekiem wstawić do lodówki i tylko nadać im odpowiednią temperaturę, wykorzystując na przykład podgrzewacz do butelek. Nie można jednak przesadzać z takim przygotowaniem zapasów — to rozwiązanie na dwa trzy karmienia. Gotowe mleko można również wstawić w butelce do gorącej wody na kilka minut, sprawdzając przed podaniem, czy uzyskało odpowiednią temperaturę. Ten sam efekt daje się również osiągnąć, jeśli butelkę podstawimy pod strumień gorącej wody z kranu.

Podgrzewacz do butelek jest jednak rozwiązaniem najwygodniejszym i pozwalającym oszczędzić sporo tak cennego czasu. Można dzięki niemu uzyskać odpowiednią temperaturę mleka dla malucha bez konieczności wychodzenia do kuchni. Wystarczy wlać do urządzenia zimną wodę i umieścić w nim butelkę lub słoiczek. Ustawiony termostat zatroszczy się o to, żeby pokarm miał właściwą temperaturę, a kiedy ją osiągnie, dostaniemy sygnał w postaci zapalonej lampki. Dzięki temu proces przygotowania mleka dla dziecka skróci się do czterech, pięciu minut, a stroskana mama oszczędzi sobie samodzielnego kontrolowania temperatury pokarmu.

Należy przy tym pamiętać jeszcze, że nie powinno się używać kuchenki mikrofalowej do podgrzania mleka dla malucha. Specyfika działania tego urządzenia przekłada się bowiem na nierównomierne podgrzanie płynu, a mleko znajdujące się w lepiej ogrzanych partiach butelki, może nawet poparzyć malca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *