Jak zadbać o seniora?

[REKLAMA]

Seniorzy to osoby, którzy stanowią bardzo dużą część polskiego społeczeństwa, a w związku z niżem demograficznym za chwilę będzie ich jeszcze więcej. W Polsce przyjęło się, że senior powinien siedzieć w domu przed telewizorem i czekać na bądź co bądź niską emeryturę. Ten stereotyp jest błędny. Seniorzy powinni się ze sobą spotykać i oddawać aktywności fizycznej, dbając przy tym o swoją dietę. Zdarza się jednak, że takie osoby są ubezwłasnowolnione, mają zaniki pamięci itp. Dziś zaprezentujemy Wam gadżet, który może pomóc w opiece nad taką osobą. Do naszej redakcji trafił i został poddany testom Locon — zegarek GPS dla osób starszych BS.01.

Lokalizator GPS, czyli znajdź seniora

Zegarek Locon to przede wszystkim lokalizator GPS, dzięki któremu o wiele łatwiej jest sprawować opiekę nad seniorem. Zwłaszcza wtedy, kiedy nie ma go w naszym otoczeniu. Jedną z chorób, przy której taki zegarek może okazać się niezbędny, a przynajmniej bardzo przydatny to oczywiście powodujący zaniki pamięci Alzheimer. Senior chory na Alzheimera może wyjść do sklepu, biblioteki czy w dowolne inne miejsce i zapomnieć drogi powrotnej, a nawet swoich danych osobowych. Wówczas taki zegarek jest bezcenny. Zapewnia spokój i bezpieczeństwo, gdyż pozwala kontrolować pozycję seniora przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Samo śledzenie osoby starszej jest bardzo proste. Wystarczy bowiem zalogować się na konto www lub też pobrać aplikację na urządzenia mobilne. Wówczas widoczne jest miejsce nadawania sygnału, dzięki czemu bez trudu można dotrzeć do potrzebującego opieki seniora.

Praktyczne funkcje dodatkowe

Lokalizator GPS to tylko jedna z funkcji takiego zegarka. Warto jednak pamiętać, że jest to urządzenie, za pomocą którego można odbierać oraz wykonywać połączenia telefoniczne do 10 zdefiniowanych numerów.

Co poza tym? Zwłaszcza wśród seniorów ważne jest też, aby na bieżąco monitorować stan zdrowia takiej osoby. W tym przypadku nie jest to trudne, gdyż w zegarku znajduje się również pulsometr. Wprawdzie nie zawsze takie pulsometry są dokładne, to tutaj nie zauważyliśmy większych różnic pomiędzy zegarkiem Locon a innymi urządzeniami służącymi pomiarowi pulsu.

Dodatkowo w razie zagrożenia senior, który potrzebuje pomocy, może skorzystać z przycisku S.O.S. Skorzystanie z takiej opcji to automatyczne powiadomienie alarmowe wraz z dokładnym określeniem lokalizacji seniora, które pojawia się na telefonach wszystkich osób wyznaczonych do ich odbierania. Inne powiadomienia przychodzące na telefony takich osób automatycznie to te dotyczące niskiego poziomu baterii w urządzeniu.

Dlatego wydaje nam się, że opiekunowie, którzy zajmują się osobami starszymi i chcą mieć nad nimi pieczę, z takich zegarków powinni mieć naprawdę wiele korzyści.

Jednak zagrożenia na w pewnym sensie ubezwłasnowolnionych seniorów czekają nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz ich mieszkań czy domów. Jak chronić ich od tej strony? W tym przypadku zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie kamera. Przykładem jest wideorejestrator z tej samej serii, a więc Locon — kamera wewnętrzna BD.03.

Jej największym atutem jest oczywiście rejestrowanie obrazu. Dzięki temu w każdej chwili niezależnie od miejsca pobytu można sprawdzić, co dzieje się w domu i czy senior jest bezpieczny. To jednak nie wszystko. Locon ma także wbudowaną komunikację audio, dzięki czemu na odległość można porozumieć się z osobą znajdującą się w pomieszczeniu, a to przecież nie wszystko. Dodatkowo użytkownik może ustawić alarm ruchu, który poinformuje go o każdym wykrytym ruchu na aplikację, skrzynkę e-mail czy w postaci wiadomości tekstowej. Z kamerą wewnętrzną Locon nawet przebywając z dala od takiego mieszkania osobę starszą można mieć więc cały czas pod okiem.

1 thought on “Jak zadbać o seniora?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *