Jaki sport wybrać dla naszego dziecka?

[REKLAMA]

Niestety, ale ciągle jeszcze wielu rodziców kieruje się swoimi prywatnymi ambicjami, dotyczącymi wyboru sportu dla naszego dziecka. Musimy jednak pamiętać, że ta droga nie jest słuszna. To, że, sami jesteśmy pasjonatami piłki nożnej, nie oznacza, że dziecko musi iść w ślady rodziców. Ponadto nawet mimo własnych osiągnięć ze strony rodziców, dziecko wcale nie musi mieć takich samych predyspozycji. Najważniejsze zatem jest to, by wybór pozostawić naszemu maluchowi. Mądry rodzic zapewni dziecku kontakt z różnymi dyscyplinami sportowymi i tym samym otworzy mu szerokie pole do wyboru. Jednak warto wiedzieć o tym, że niektóre sporty są szczególnie polecane i powinniśmy zaproponować i naszym dzieciom. Na co warto zwrócić uwagę? Zastanowimy się nad tym w dalszej części naszego tekstu.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że zapisanie naszego dziecka na różne zajęcia sportowe lub po prostu wybór jednej dyscypliny to świetny pomysł. Każdy rodzaj sportu już od samego początku jego uprawiania doskonale wspiera rozwój fizyczny naszych pociech. Jednak musimy wiedzieć o tym, że nie chodzi tutaj tylko i wyłącznie o wzmocnienie mięśni, ale bardzo ważną rolę odgrywa tutaj wyrobienie u naszego dziecka nawyku uprawiania aktywności fizycznej w miarę regularnie. Oznacza to więc, że jeżeli nasze dziecko będzie uprawiała sport od wczesnych lat życia, istnieje duża szansa na to, że nawet ten wykorzysta także w życiu dorosłym. Zatem zapisanie dziecka na zajęcia sportowe to tak naprawdę inwestycja długofalowa.

Zajęcia sportowe dla przedszkolaka

Tak naprawdę dzieci w wieku trzech lat nie posiadają jeszcze na tyle ustabilizowanej sylwetki, by zacząć regularnie i intensywnie uprawiać różne sporty. Jednak aktywizowanie dziecka w ramach najprostszych czynności oraz różnych zajęć fizycznych będzie tutaj niezwykle ważne. Możemy zacząć od gimnastyki ogólnorozwojowe j, rytmiki, nauki jazdy na rowerze, jazdy na sankach, kąpiel w basenie, zdecydować się na różne zabawy ruchowe, zajęcia taneczne, ciekawe gry i spacery na świeżym powietrzu. Tego typu czynności w sposób harmonijny pozwolą na poprawę sprawności fizycznej oraz wypracowanie dobrych nawyków na przyszłość. Pamiętajmy, że dla dzieci w wieku trzech lat bardzo ważne jest ruch. Musimy jednak zapewnić im także bezpieczeństwo. Różnego rodzaju zabawy na placu zabaw takich jak wspinanie się po drabinkach, huśtanie się, zjeżdżanie na zjeżdżalni i inne pozwalają na cieszenie się aktywnością fizyczną, ale rolą rodzica jest dopilnowanie, by dzieciom się nic nie stało.

Sport bez względu na płeć

Bardzo często sugerujemy się tutaj podziałami ze względu na pleć, ale musimy pamiętać o tym, że popularnych sportu w żaden sposób nie dzielimy na te dla kobiet oraz dla mężczyzn. Nie powinniśmy być za tym zaskoczeni, jeżeli chłopiec będzie uczęszczał na zajęcia baletu, a dziewczynka wybierze zapasy dla dzieci. Istotne jest to, by nasz maluch chciał uczestniczyć w zajęciach, które dostarczą mu potrzebną dawkę ruchu i aktywności, a także sprawią, że będzie się świetnie przy tym bawił. Często jednak przyjmuje się, że dla dziewczynek dedykowana jest gimnastyka artystyczna, jazda figurowa, taniec itd. Dla chłopców z kolei przypisuje się zajęcia piłki nożnej, karate itd. Jednak pamiętajmy, że kluczowe jest to, by nasze dziecko chciało uprawiać sport i dlatego też należy wybrać takie zajęcia, które będą dla niego odpowiednio dostosowane.

Zapasy dla dzieci, czyli zajęcia ogólnorozwojowe

Wiele osób zastanawia się, jaki sport dla swojej pociechy wybrać, by był on bezpieczny, a jednocześnie działał ogólnorozwojowe. Niewątpliwie należy wymienić tutaj zajęcia zapasy dla dzieci. Dbają one o rozwój fizyczny, a także dyscyplinują. Możemy mieć pewność, że w trakcie tego typu treningów dziecko nie zrobi sobie krzywdę. Zapasy dla dzieci nie są kontuzjogenne i wszystkie treningi prowadzone są w sposób dokładnie przemyślany i dostosowane do grupy wiekowej osób trenujących. Wspomnieć również należy, że zapasy dla dzieci nie wymagają od nas większego nakładu finansowego. Nie musimy inwestować w dodatkowe stroje oraz sprzęty – wystarczy czysta koszulka i spodenki, by dziecko mogło swobodnie ćwiczyć na macie. Jeżeli nie mamy pewności, czy nasze dziecko będzie zadowolona z tego typu treningu, warto wybrać taką szkołę, która oferuje pierwszą lekcję pokazową i dziecko w takich zajęciach może uczestniczyć po raz pierwszy za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *