Kim jest i czym zajmuje się psychiatra dziecięcy?

[REKLAMA]

Coraz więcej rodziców zwraca uwagę nie tylko na zdrowie fizyczne swoich dzieci, ale także na stan ich psychiki. W przypadku zauważenia wyraźnych zmian w ich zachowaniu, udają się po pomoc do psychologa lub psychiatry dziecięcego. Kim zatem jest i czym dokładnie zajmuje się psychiatra?

Psycholog i psychiatra dziecięcy w Warszawie.

W obecnych czasach, kiedy społeczeństwo, a zwłaszcza dzieci, poddawane są nie tylko nieustającej presji, ale również nadmiernemu pobudzeniu przez płynące zewsząd bodźce,  coraz więcej rodziców zgłasza się z nimi do specjalistów w celu postawienia diagnozy. W takich chwilach warto uświadomić dziecko, że poszukiwanie pomocy u psychiatry nie jest niczym wstydliwym, a powinno być wręcz tak naturalne, jak chodzenie np. do dentysty.

Psychiatra dziecięcy w Warszawie, to wykwalifikowany specjalista, wykształcony w kierunku rozpoznawania, diagnozowania oraz leczenia terapeutycznego i farmakologicznego różnego rodzaju zaburzeń oraz chorób psychicznych wieku dziecięcego. Wśród nich wymienić można:

  • zaburzenia na tle lękowym, takie jak bezsenność, moczenie i koszmary nocne albo lęki związane z funkcjonowaniem w rodzinie i społeczeństwie
  • zaburzenia odżywiania w postaci anoreksji wczesnodziecięcej oraz bulimii
  • depresję dziecięcą oraz depresję wieku dojrzewania, samookaleczenia
  • zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD)
  • trudności z koncentracją uwagi (ADD)
  • tiki nerwowe

Ponadto psychiatra dziecięcy pomaga w diagnozowaniu i wdrażaniu terapii również wobec chorób wymagających stałej opieki psychologicznej, takich jak autyzm wczesnodziecięcy, czy zespół Aspergera.

Wszyscy rodzice, którzy zauważają u swojego dziecka problemy natury psychicznej, tj. nadpobudliwość, agresję, problemy z koncentracją, jak również obserwują zaburzenia nastroju w postaci apatii, depresji, a nawet myśli samobójczych, jak najszybciej powinni skonsultować dziecko ze specjalistą. Czas oczekiwania na wizytę jest uzależniony od miejsca zamieszkania i dostępności pomocy medycznej. Warto jednak pamiętać, że aby zarejestrować dziecko do poradni, nie jest wymagane skierowanie od lekarza rodzinnego.

Jeżeli chcą Państwo uzyskać pomoc profesjonalistów w tej branży, zapraszamy do odwiedzenia witryny naszego partnera: Gabinet Promyk.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *