Lampy szczelinowe – akcesoria do badania filmu łzowego

[REKLAMA]

Oczy to delikatne narządy, które przed światem zewnętrznym chroni cieniutka warstwa wodno-lipidowa zwana filmem łzowym. Zaburzenia jego pracy są bardzo przykre i mogą poważnie zaszkodzić wzrokowi. Jak badać tak delikatną strukturę? Służą temu profesjonalne akcesoria okulistyczne, które razem z lampą szczelinową tworzą skuteczne narzędzie diagnostyczne.

Co to jest film łzowy?

Film łzowy to powłoka chroniąca powierzchnię oka. Jest przezroczysta i gładka. Składa się z warstw: lipidowej, wodnej i mucynowej. Warstwa lipidowa zabezpiecza oko przed parowaniem wody. Dwie kolejne nawilżają oko i zabezpieczają je przed zabrudzeniami i mętnieniem obrazu, a także mają właściwości przeciwbakteryjne.

Funkcje filmu łzowego mogą ulec zaburzeniom, których zespół nazywamy zespołem suchego oka. Może on mieć swoje źródło w nadmiernym parowaniu wody spowodowanym niedoborami warstwy lipidowej albo niewystarczającą ilością filmu łzowego.

Film łzowy można badać pod kątem grubości warstwy, stabilności lub uszkodzeń. Służą do tego zaawansowane sprzęty, np. aparat okulistyczny Polaris.

Akcesoria umożliwiające badanie filmu łzowego

Film łzowy można badać przy użyciu akcesoriów współpracujących z lampami szczelinowymi. Lampy szczelinowe to podstawowe narzędzie pracy okulisty wykorzystywane przy każdym rutynowym badaniu.

Jednym z akcesoriów jest wspomniany wyżej Polaris. Umożliwia on przeprowadzenie zaawansowanej analizy filmu łzowego, która uwzględnia w szczególności jakość i ilość warstwy lipidowej, dolną warstwę łzową, regularność i stabilność filmu łzowego oraz powierzchni rogówkowej.

Polaris współpracuje z aparatami szczelinowymi różnych producentów. Ponieważ wykorzystuje zimne światło LED, łzawienie i ewaporacja są ograniczone do minimum. Możliwa jest współpraca z cyfrowymi aparatami szczelinowymi i nagrywanie obrazu wideo filmu łzowego lub z mikroskopami.

Dzięki zaawansowanym akcesoriom okulistycznym możemy wnikliwie badać oko bez ingerowania w nie. Wszystko, co potrzebne w gabinecie okulistycznym, można znaleźć na www.polandoptical.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *