Medycyna estetyczna – wiesz, czym się zajmuje? Wyjaśniamy!

[REKLAMA]

Medycyna estetyczna to bardzo młody dział medycyny. Termin ten powstał zaledwie dwadzieścia lat temu. W dzisiejszych czasach zabiegi w tym zakresie należą do niezwykle popularnych. Rocznie wykonuje się ich aż około dwudziestu milionów na całym świecie! Jednak czym tak właściwie zajmuje się medycyna estetyczna? Jakie zabiegi ona obejmuje? Wszystkich tych najistotniejszych rzeczy dowiesz się w czasie lektury naszego dzisiejszego artykułu!

Medycyna estetyczna i jej pole manewru

Omawiany przez nas dzisiaj dział medycyny ma bardzo interdyscyplinarny charakter. Łączy on w sobie zagadnienia z dziedziny anatomii, dermatologii oraz kosmetologii. Medycyna estetyczna ma za zadanie poprawiać urodę w sposób bezinwazyjny. Zabiegi wykonywane są za pomocą zastrzyków, nakłuć czy laserów przez lekarza specjalizującego się w medycynie estetycznej. Jako że zabiegi z tej dziedziny wymagają niezwykłej precyzji, najlepiej jest skorzystać z pomocy doświadczonego specjalisty. Profesjonalne usługi z działu medycyny estetycznej świadczy na przykład krakowska klinika Ruczaj Clinic – o jej zabiegach możesz przeczytać na stronie internetowej: https://www.ruczajclinic.pl/.

Medycyna estetyczna versus chirurgia plastyczna

Zabiegów medycyny estetycznej pod żadnym pozorem nie należy mylić z chirurgią plastyczną. Są to dwie zupełnie inne gałęzie medycyny, chociaż obie mają na celu poprawienie urody pacjenta. Chirurgia plastyczna przeprowadza jednak, czasem nawet bardzo, inwazyjne operacje, które naruszają strukturę skóry i ingerują w ludzki organizm. Ich celem jest trwała zmiana wyglądu przez wszczepienie implantu, przeszczep fragmentu skóry czy rekonstrukcję określonej części ciała. Po operacji plastycznej pacjent często musi przejść przez proces rekonwalescencji, zdjąć szwy i wyleczyć blizny. Zabiegi medycyny estetycznej są przede wszystkim znacznie mniej inwazyjne niż operacje. Często w ogóle nie naruszają one struktury skóry, a pacjenci od razu po ich wykonaniu mogą wrócić do codziennych czynności. Naturalnymi skutkami ubocznymi tych zabiegów są zaczerwienienia, małe siniaki czy obrzęki, które po czasie wchłaniają się same. Medycyna estetyczna nie ma na celu ingerowania w ciało, ale stymulację procesów komórkowych oraz czasowe niwelowanie efektów starzenia się skóry. Jej główną ideą jest tzw. smart aging, czyli spowolnienie i korygowanie procesów starzenia.

Przykładowe zabiegi medycyny estetycznej

Wiesz już, czym jest medycyna estetyczna – teraz pora, żebyś poznał najpopularniejsze zabiegi, którym poddają się pacjenci i pacjentki klinik zajmujących się tym działem medycyny. Przy okazji dowiesz się, jakie efekty można dzięki nim uzyskać.

Zabiegi kwasem hialuronowym

Najczęściej wykonywanym na świecie zabiegiem z zakresu medycyny estetycznej są chyba zastrzyki z kwasem hialuronowym. Pozwalają one wypełnić zmarszczki czy też poprawić owal twarzy, kształt ust lub krzywiznę nosa.

Zabiegi z wykorzystaniem fal radiowych

Terapia z użyciem fal radiowych działa na skórę silnie liftingująco i regeneracyjnie. Taki zabieg doskonale sprawdzi się w walce ze zmarszczkami, bliznami czy rozstępami.

Zabiegi laserowe

Jednym z popularniejszych zabiegów medycyny estetycznej jest ten z wykorzystaniem lasera. Terapia światłem lasera umożliwia między innymi pozbycie się zmarszczek i blizn, zamknięcie rozszerzonych porów skóry, poprawę owalu twarzy i tzw. opadających powiek, a także usunięcie przebarwień.

A Ty korzystałeś już z dobrodziejstw medycyny estetycznej? Jeśli nie, to może warto na własnej skórze przekonać się, jakie efekty może Ci to przynieść!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *