Miałeś wypadek? Sprawdź, czy należy Ci się odszkodowanie

[REKLAMA]

Wypadki komunikacyjne niestety zdarzają się zbyt często. Nie zawsze jesteśmy w stanie ich uniknąć. Nawet jeśli jeździmy przepisowo, niekoniecznie każdy na drodze stosuje się do zasad. Jeśli już uległeś wypadkowi, niezależnie od tego, czy byłeś kierowcą, czy pasażerem, należy Ci się odszkodowania. Jak możesz je uzyskać?

Czym jest odszkodowanie i kto je wypłaca?

Odszkodowanie jest świadczeniem, o które może się starać każda osoba, która doznała jakiejś szkody. W przypadku wypadków samochodowych najczęściej mówimy tutaj o szkodzie majątkowej. Jeśli została wyrządzona szkoda niemajątkowa, czyli np. uszczerbek na zdrowiu, możemy się starać o zadośćuczynienie.

Odszkodowanie zwykle wypłacane jest przez zakład ubezpieczeń, o ile oczywiście sprawca wypadku ma polisę OC. Jeśli jednak jej nie posiada albo sprawca uciekł z miejsca wypadku, odszkodowanie możemy uzyskać od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Komu przysługuje odszkodowanie?

Odszkodowanie przysługuje każdemu, kto został poszkodowany w wypadku, ale nie jest jego sprawcą. Jeśli mówimy np. o wypadku dwóch pojazdów, odszkodowanie przysługuje zarówno poszkodowanemu kierowcy, jak i pasażerom obu samochodów. Tak – nawet pasażerowie jadący ze sprawcą wypadku mają prawo do odszkodowania. Ponadto gdy w wypadku brali udział piesi albo rowerzyści, również należy im się rekompensata.

A co, jeśli w wyniku wypadku zmarł pasażer sprawcy? Według prawa, rodzinie zmarłego przysługuje zadośćuczynienie z ubezpieczenia OC sprawcy. Mowa tu oczywiście o najbliższej rodzinie, czyli rodzicach, dzieciach, małżonkach, a niekiedy nawet dziadkach czy rodzeństwie. Co jednak ważne, na zadośćuczynienie nie może liczyć rodzina zmarłego sprawcy wypadku.

Po jakim czasie od wypadku możemy starać się o odszkodowanie?

Niejednokrotnie zdarza się, że skutki jakiegoś wypadku odczuwamy dopiero po jakimś czasie albo po kilku latach udaje nam się znaleźć sprawcę wypadku. Często też nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przysługuje nam jakieś odszkodowanie, dlatego się o nie nie staramy. Sądzimy bowiem, że nie ma sensu ciągać się po sądach, skoro i tak pewnie nic nie dostaniemy.

Jest jeszcze inna sytuacja. Jeśli w jakimś wypadku straciliśmy bliskiego członka rodziny, po prostu w danym czasie nie mamy głowy do tego, by myśleć o odszkodowaniu. Czy w takiej sytuacji możemy starać się o zadośćuczynienie za rok czy dwa lata?

Zwyczajowo przyjęło się, że o odszkodowanie możemy się ubiegać nawet do 3 lat po wypadku. Są jednak sytuacje, kiedy okres ten wydłuża się do 20 lat. Mowa tutaj o odszkodowaniu za szkodę, która była skutkiem zbrodni lub występku. Chodzi o wypadki, których ofiary doznały poważnych obrażeń ciała lub poniosły śmierć.

Nieco inna sytuacja występuje w przypadku osób małoletnich. Mogą one bowiem ubiegać się o odszkodowanie po upływie 2 lat od momentu uzyskania pełnoletniości.

Czas oczekiwania na wypłatę odszkodowania

Jak wiadomo, by dostać odszkodowanie, musimy zgłosić szkodę ubezpieczycielowi. W jakim czasie możemy spodziewać się wypłacenia środków? Najczęściej jest to 30 dni, jednak w przypadku bardziej skomplikowanych spraw, wypłata odszkodowania może nastąpić w ciągu 90 dni. Co ciekawe, jeśli ubezpieczyciel spóźnia się z wypłatą, możemy starać się o ustawowe odsetki.

Czy od decyzji ubezpieczyciela można się odwołać? Oczywiście. Zaniżanie kwot odszkodowania jest bardzo powszechnym zjawiskiem, dlatego często nie zgadzamy się z decyzją ubezpieczyciela. Czasem też ubezpieczyciel w ogóle nie chce nam wypłacić zadośćuczynienia, pomimo tego, że rzeczywiście nam się należy. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Na początek możemy złożyć odwołanie od decyzji zakładu ubezpieczeń i tym samym złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wraz z odpowiednim uzasadnieniem. A co, jeżeli i to nie pomoże? Pozostaje nam dochodzenie się o wyższą sumę lub wypłatę odszkodowania na drodze sądowej. Niestety bardzo wiele ludzi uważa, że nie ma sensu ciągać się po sądach i rezygnuje z należnych im świadczeń.

Dodatkowe odszkodowanie

Standardowo, jeśli zostaliśmy ofiarami wypadku komunikacyjnego, dostajemy odszkodowanie na pokrycie szkód majątkowych. Jeśli jednak oprócz szkód majątkowych, zostały wyrządzone również szkody niemajątkowe, możemy starać się o dodatkowe zadośćuczynienie. Jakie?

– Zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, leków itp.
– Zadośćuczynienie za doznaną krzywdę i cierpienie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
– Zadośćuczynienie za poniesione straty oraz utracone korzyści, które poszkodowany mógłby osiągnąć, gdyby nie doszło do wypadku. Mowa tu o sytuacji, kiedy uszczerbek na zdrowiu uniemożliwia nam wykonywanie pracy.
– Renta na pokrycie potrzeb związanych z leczeniem i rehabilitacją.
– Świadczenie na przekwalifikowanie się lub założenie działalności, w przypadku gdy przez wypadek poszkodowany nie może pracować już w swoim zawodzie.

Auto zastępcze na koszt sprawcy?

Wiele osób zastanawia się również, czy może otrzymać auto zastępcze na koszt ubezpieczyciela sprawcy, jeśli nasze auto po wypadku musiało trafić do naprawy. Tak naprawdę każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Jeszcze kilka lat temu, by ubezpieczyciel pokrył koszty wynajmu samochodu lub sam zaproponował auto zastępcze, musieliśmy udowodnić np., że auto służy nam do dojeżdżania do pracy, a ze względu na brak dogodnych połączeń, nie możemy korzystać z komunikacji miejskiej. Jednak według Komisji Nadzoru Finansowego brak możliwości korzystania z własnego auta to część strat, które muszą zostać pokryte.

Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczyciel może nie pokryć kosztów związanych z wynajmem auta zastępczego. Po pierwsze, dzieje się tak w przypadku, gdy posiadamy drugi samochód, z którego bez problemu możemy korzystać albo gdy samochód nie jest nam niezbędny. Ubezpieczyciel może również nie zapłacić za wynajem, jeśli wynajmujemy samochód wyższej klasy/segmentu od tego, który uległ wypadkowi.

Jak uzyskać auto zastępcze? Istnieje kilka sposobów. Jeśli ubezpieczyciel ma podpisaną umowę z wypożyczalnią, wystarczy że poinformujemy o chęci wypożyczenia auta przy zgłaszaniu szkody. Możemy też wynająć auto w dowolnej wypożyczalni, a następnie przedstawić ubezpieczycielowi rachunki za wynajem oraz wszelkie dokumenty, które potwierdzą, że auto zastępcze było konieczne. Niektóre wypożyczalnie oferują wynajem bezgotówkowy i same kontaktują się z ubezpieczycielem, by uzyskać zwrot za wynajem.

Artykuł przygotowała Kancelaria Odszkodowawcza AE, która działa na rynku od 13 lat. Wieloletnie doświadczenie pozwala w sposób precyzyjny i profesjonalny uzyskiwać należne odszkodowania. Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie. Zespół składa się z radców prawnych, adwokatów, lekarzy orzeczników czy likwidatorów, którzy wspólnie działają na korzyść klienta. Specjalizuje się w pozyskiwaniu odszkodowań za wypadki: komunikacyjne, przy prac, w gospodarstwach rolnych, na chodniku, a także w przypadku błędów medycznych, szkód śmiertelnych, szkód majątkowych i rzeczowych. Firmie zaufało blisko 40 tys. osób dla których łącznie zdobyli prawie 300 mln. złotych odszkodowań. Sprawdź czy nie należy Ci się odszkodowanie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *