Astygmatyzm – jak go wykryć?

[REKLAMA]

Astygmatyzm to jedna z wielu wad wzroku, która jednocześnie może towarzyszyć innym schorzeniom tego narządu. Wada ta bardzo często pojawia się wraz z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością. Przekonaj się, z jakimi objawami zmaga się astygmatyk oraz z jakiej korekcji może skorzystać. Poznaj najistotniejsze szczegóły dotyczące tego problemu zdrowotnego.

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm co to? Schorzenie stanowi dość często występujący problem, który wiąże się z zakłóceniem prawidłowego widzenia. Wada ta powoduje nieostre i niewyraźne widzenie na każdą odległość, ponieważ soczewka lub rogówka oka pacjenta posiada nieregularny kształt. W efekcie światło wpadające do narządu wzroku ulega rozproszeniu, dlatego też nie jest prawidłowo skupiane na siatkówce. Powoduje to nieostry i rozmyty obraz, co znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jest to niezwykle kłopotliwa wada wzroku, ponieważ pacjent ma trudności z widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oraz w oddali. Dlatego zarówno jazda samochodem, jak i czytanie jest znacznie utrudnione. Warto zauważyć, że nieskorygowana wada może powodować szereg dolegliwości zdrowotnych. To między innymi:

• zmęczenie,
• ból głowy,
• mrużenie oczu,
• rozdrażnienie i problemy ze skupieniem się.

Objawy te w połączeniu z nieostrym widzeniem stanowią wyraźny sygnał mówiący o tym, że warto wykonać profesjonalne badanie wzroku.

Nadwzroczność – częsta wada wzroku

Nadwzroczność, podobnie jak astygmatyzm i krótkowzroczność, jest dość powszechną wadą wzroku. Wada ta zwana jest również hiperopią i dalekowzrocznością. Należy zauważyć, że dalekowidz widzi wyraźnie obiekty położone dalej. Natomiast przedmioty położone w dość bliskiej odległości są mniej wyraźne. Warto także zauważyć, że osoba nadwzroczna w przypadku dużej wady może mieć problemy z widzeniem obiektów w każdej odległości.

Sprawdzona korekcja wady wzroku

Okulary stanowią powszechne i często stosowane rozwiązanie, jeśli chodzi o korekcję wzroku. Niestety nie każdy pacjent dobrze się w nich czuję. Czasem codzienne czynności związane z pracą lub hobby znacząco utrudniają korzystanie z tego produktu. Okulary są dość delikatne, dlatego ich użytkowanie wymaga sporej ostrożności. Dodatkowo szybko się brudzą i parują, zwłaszcza jesienią i zimą.

Godną uwagi alternatywą okazują się z pewnością soczewki kontaktowe, które pozwalają zniwelować wiele niedogodności pojawiających się w przypadku okularów. Do skorzystania z nich zachęca między innymi spora różnorodność modeli, jeśli chodzi o ich wielkość, parametry i zastosowanie. Należy wyróżnić soczewki kontaktowe: jednodniowe, tygodniowe lub miesięczne. To tylko część atutów, jakie posiadają soczewki kontaktowe.

Bez względu na wadę wzroku, jak i indywidualne potrzeby, soczewki w każdym przypadku można dopasować do wymagań pacjenta. To wysokiej jakości produkt, który zapewnia wysoki komfort użytkowania. Wynika on zarówno z samej budowy soczewki, jak i stosowanych materiałów do ich produkcji. Nowoczesne soczewki kontaktowe charakteryzuje wysoki poziom nawodnienia, posiadają zaawansowane składniki nawilżające oraz posiadają skuteczne filtry przeciwsłoneczne UV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *