Na co zwrócić uwagę przy wyborze roweru trekkingowego?

[REKLAMA]

Rowery są świetnym środkiem transportu, a jazda na nich nie tylko wpisuje się w zdrowy styl życia. To także świetne hobby. Coraz więcej osób uwielbia jeździć nie tylko po ścieżkach rowerowych, ale również po nieasfaltowych drogach. Wszak ruch i sport to zdrowie. Oczywiście kluczowe znaczenie ma tutaj znalezienie odpowiedniego roweru. Jeżeli jeszcze nie masz swojego roweru trekkingowego, to podpowiemy Ci, czym kierować się przy wyborze i na co zwrócić uwagę, by nie żałować.

O historii zdań kilka

Pierwsze projekty, a zasadniczo to rysunki rowerów datuje się na końcówkę XV wieku. Jednak wiele osób uważa, że pierwszy jeżdżący rower powstał w 1765 roku, jednak historia rowerów trekkingowych nie jest zbyt długa. Skonstruowane zostały one dopiero w XX wieku, jednak można tutaj zauważyć, że są niemal doskonałe w każdym centymetrze. To zapewne zasługa dopracowania, wszak trwało ono niemal 200 lat. Rowery trekkingowe możemy określić rowerami do zadań specjalnych, gdyż sprawdzą się one niemal w każdym, nawet bardzo trudnym terenie. A to wszystko zasługa dużych kół i paska zębatego zamiast łańcucha. Zatem, gdy już co nie co wiemy o rowerach trekkingowych możemy przejść do istotnych parametrów.

Duża ilość przerzutek jest ważna

O ile w przypadku klasycznego roweru miejskiego wiele osób zwraca uwagę na wagę modelu, tak w przypadku rowerów trekkingowych masa nie ma absolutnie żadnego znaczenie. Warto wiedzieć, że nie są to lekkie rowery i dobra trekkingówka swoje będzie ważyć. Istotne znaczenie ma natomiast ilość przerzutek zwanych też przełożeniami. W tym przypadku zasada jest jedna. Otóż im więcej, tym oczywiście lepiej, dzięki temu będzie można wjechać nawet pod stromą górkę. Jednak warto tutaj postawić na jakość i zwrócić uwagę na przełożenia, które powinny bazować na trzyrzędowym mechanizmie korbowym.

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać

Tak naprawdę, o ile w przypadku roweru miejskiego niekoniecznie należy wybierać najdroższe modele, to sytuacja jest z goła inna w przypadku rowerów trekkingowych. Tutaj za jakość trzeba zapłacić. Zatem również ważne są hamulce, w jakie nasz rower został wyposażony. Ma to kolosalne znaczenie, gdyż to w dużej mierze właśnie hamulce odpowiadają za nasze bezpieczeństwo. Zazwyczaj najtańsze modele mogą niezbyt dobrze działać w trudnych i mokrych warunkach, a przecież jazda na rowerze trekkingowym właśnie to zakłada. Dlatego warto zdecydować się na hydrauliczne hamulce tarczowe, które przypominają te montowane w motocyklach. Wyróżniają się doskonałą modulacją. Są również bardzo czułe, a przy tym żadne warunki atmosferyczne im tak naprawdę nie straszne.

Oświetlenie ma znaczenie

Oczywiście również za bezpieczeństwo odpowiada oświetlenie i na nim również nie warto oszczędzać. Tutaj najlepszym wyborem może być oświetlenie dynamo, które umieszczone jest w przedniej piaście. Kolejną zaletą jest również fakt, że podczas pedałowania generowany jest prąd, który może być wykorzystany do naładowania telefonu, czy też nawigacji. Można również zdecydować się na lampy zasilane akumulatorem, są one nad wyraz przydatne szczególnie podczas długich podróży. Warto jeszcze mieć ze sobą klasyczną latarkę, a nawet latarkę czołową, jednak bądźmy szczerzy to raczej dodatek, który niekoniecznie sprawdzi się w trudnych warunkach.

Rama ramie nie równa

Warto jeszcze poruszyć temat ram. Są one również bardzo ważne. W tym przypadku jedynym dobrym rozwiązaniem jest rama ze stali, czy też aluminium. Oczywiście można również zdecydować się na ramy korbowe. Jednak ich wadą może być fakt, że są zdecydowanie trudniejsze w naprawie. Najlżejsze są ramy aluminiowe, ale najbardziej odporne te wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki temu, że nie ulegają korozji.

Rowery – online, czy stacjonarnie? Wiele osób zastanawia się jeszcze, czy lepiej kupić rower przez internet, czy może wybrać się do sklepu stacjonarnego. Otóż to absolutnie nie ma znaczenia. Tym, czym powinniśmy kierować się podczas zakupu jest tylko i wyłącznie jakość i trwałość sprzętu. Choć bardzo często właśnie w sklepach rowerowych online można znaleźć szerszy wybór. Zazwyczaj dostępne są jeszcze dodatki, które są niezbędne. Oczywiście nie należy zapomnieć o zakupie kasku, który przecież odpowiada za bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *