Osoby starsze z nietrzymaniem moczu – jak pomóc bliskim, by przywrócić komfort?

[REKLAMA]

Osoby starsze, leżące, wymagają naszej codziennej opieki, bo zazwyczaj nie są w stanie samodzielnie o siebie zadbać. Dodatkowym problemem, z jakim często przychodzi im się zmagać, jest nietrzymanie moczu. Jakie działania podjąć, aby zapewnić komfort i godne warunki życia z tą dolegliwością bliskim nam osobom?

Wizyta u lekarza

Jeśli u bliskich nam starszych osób pojawia się problem nietrzymania moczu, w żadnym wypadku nie powinniśmy bagatelizować tej dolegliwości. To prawda, że wielu starszych ludzi na nią cierpi, ale mitem jest stwierdzenie, że to zupełnie naturalny objaw starzenia się organizmu, należy się z nim pogodzić i nie istnieje żadne wyjście z tej trudnej sytuacji!

Wręcz przeciwnie. Jeśli więc zaobserwujemy u bliskich nietrzymanie moczu, powinniśmy zgłosić się z nimi do lekarza. Jeżeli jest to niemożliwe, bo cierpiąca na NTM osoba jest leżąca, należy zamówić wizytę domową. Tylko lekarz, na podstawie informacji zgromadzonych w wywiadzie i po zleceniu ewentualnych badań, może jasno określić typ nietrzymania moczu, wskazać jego przyczynę (którą może być np. choroba neurologiczna) oraz zalecić leczenie.

Produkty chłonne, które pomogą opanować sytuację

W przypadku stwierdzenia NTM nie ma na co czekać. Aby szybko przywrócić wygodę i bezpieczeństwo choremu, a jednocześnie zadbać o własny komfort, należy sięgnąć po specjalistyczne produkty chłonne. Należą do nich m.in. pampersy dla dorosłych, bielizna chłonna, podkłady na łóżko i krzesła.

Czym cechują się pampersy dla dorosłych? Są to produkty, które zapewniają ochronę przed przeciekaniem i nieprzyjemnym zapachem. Charakteryzują się one wysokim stopniem chłonności, dlatego z powodzeniem można je zastosować u osób, które zmagają się ze średnim i ciężkim stopniem nietrzymania moczu. Mogą one być używane zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Są przyjazne dla skóry, łatwo je założyć i zdjąć, gdy wymagają wymiany.

Produkty dodatkowe

Poza wybranymi środkami chłonnymi warto sięgnąć m.in. po wspomniane już podkłady. Dzięki nim ochronimy łóżko i krzesła, eliminując ryzyko ciągłego, kłopotliwego prania. Ponadto warto zdecydować się na specjalistyczny krem, np. z gliceryną lub cynkiem marki TENA, który zabezpieczy delikatną skórę okolic intymnych przed niekorzystnym działaniem moczu i złagodzi już powstałe podrażnienia. To niezmiernie ważne, aby osoba chora nie odczuwała z tego powodu dodatkowego dyskomfortu.

Środki chłonne a kwestia finansowa

Nie ma się co oszukiwać, opieka nad osobami chorymi, zmagającymi się dodatkowo z NTM, niekorzystnie wpływa na sferę finansową. Produkty chłonne, szczególnie te cechujące się doskonałą jakością (a jak wiadomo, na zdrowiu nie należy oszczędzać!), nie należą do najtańszych. Jeśli sytuacja wymaga ich codziennego używania, szybko może to odbić się na domowym budżecie.

Ale nie musi wcale tak być. Rozwiązaniem jest refundacja. Aby ją uzyskać, należy udać się do lekarza, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Po zapoznaniu się ze sprawą, wystawi on zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze – do środków owych należą m.in. właśnie wyżej wymienione.

Z zleceniem tym musimy udać się do najbliższego oddziału NFZ, w którym zostanie ono potwierdzone. Wówczas otrzymamy kartę comiesięcznego zaopatrzenia. Od teraz będziemy mogli co miesiąc nabywać niezbędne produkty w wyznaczonych sklepach medycznych bądź aptekach (placówki te również muszą mieć podpisaną umowę z NFZ).

Opieka nad osobami borykającymi się z nietrzymaniem moczu nie należy do prostych, ale obecnie istnieje wiele sposobów na to, aby pomóc i sobie, i przede wszystkim im! Podstawą jest stały kontakt z lekarzem, który będzie monitorować stan zdrowia pacjenta. Koniecznie trzeba też zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo skóry chorego, by mimo trudnej sytuacji, nie odczuwał on dyskomfortu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *