Skuteczna walka z przeziębieniem

[REKLAMA]

Przeziębienie, choć stosunkowo niegroźne, to jednak potrafi położyć na kilka dni do łóżka. Nie można go lekceważyć, bo zbagatelizowane owocuje kolejnymi objawami, a nawet poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak radzić sobie z przeziębieniem?

Przyczyny przeziębienia

Przeziębienie to jedna z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, wywoływana przez wirusy. W okresie jesienno-zimowym to właśnie to schorzenie zaprowadza pacjentów najczęściej do gabinetów lekarskich. Przeziębienie może wywoływać ponad 200 wirusów, ale najczęstszymi winowajcami są rhinovirusy, koronawirusy, kolejno wirusy grypy i paragrypy, wirus RSV, adenowirus, enterowirusy, a w najmniejszym stopniu metapneumowirusy.

Infekcje pojawiają się zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Niestety tak duża ich mnogość oraz fakt, że kilka z nich jednocześnie może odpowiadać za przeziębienie, uniemożliwiają skuteczną walkę w postaci szczepionek. Wraz z wiekiem jednak przeziębienia występują rzadziej, ponieważ dojrzały układ odpornościowy radzi sobie z rozpoznawaniem wirusów, a co za tym idzie, skuteczniej odpiera ich ataki.

Domowe i apteczne sposoby na przeziębienie

Przeziębienie wymaga przede wszystkim kilku dni odpoczynku, czasu spędzonego w cieple, bez podejmowania aktywności fizycznej. Wirusy, które powodują przeziębienie, przenoszą się drogą kropelkową. Łatwość zarażenia tym bardziej wymaga pozostania w domu i odczekania, aż wszystkie objawy ustąpią. Nie można również „iść na łatwiznę” i wrócić po dniu czy dwóch do codziennych zajęć, uznając, że choroba ustąpiła, skoro samopoczucie jest lepsze.

W przeziębieniu pomagają domowe sposoby, jak i powszechnie dostępne środki apteczne, na przykład Modafen lub Gripex. Tego typu preparaty mają za zadanie łagodzić występujące objawy, obniżać gorączkę i działać przeciwzapalnie. Pomagają zatem nie tylko w przeziębieniu, ale i w grypie.

Z domowych sposobów najlepiej sprawdzają się tradycyjne metody, jak inhalacje, picie dużych ilości wody mineralnej, herbat ziołowych, owocowych lub z cytryną. Nie należy stosować antybiotyków, które działają przede wszystkim na bakterie, a nie wirusy. Tak podjęte działania plus kilka dni odpoczynku są zwykle wystarczające, by uporać się z przeziębieniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *