Skuteczne metody na nieświeży oddech

[REKLAMA]

Nieświeży zapach z ust to bardzo krępująca przypadłość, która nie tylko niekorzystnie wpływa na relacje interpersonalne, ale również może być objawem innych schorzeń. Jak skutecznie poradzić sobie z nieprzyjemnym zapachem z ust?

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu zmagał się z nieprzyjemnym zapachem z ust. W większości przypadków są to sporadyczne sytuacje. Jednak jeśli mimo prawidłowej higieny zębów brzydki zapach zaczyna nam „towarzyszyć” coraz częściej, oznacza to, że mamy do czynienia z halitozą. Halitoza może mieć wiele przyczyn. Powodem tego schorzenia są m.in. próchnica, obecność płytki bakteryjnej, choroby gardła, nosa i ucha, a także refluks czy zgaga. To jednak nie wszystko.

HALITOZA OBJAWEM INNYCH CHORÓB

Okazuje się bowiem, że halitoza może być objawem zapalenia przyzębia (paradontozy) oraz wskazywać na ryzyko rozwoju takich chorób jak np. cukrzyca czy schorzenia układu krążenia. Do tego wniosku doszli naukowcy z seulskiego National University of Dentristry. Przebadali oni ponad 300 dorosłych Koreańczyków i wykazali m.in., że osoby cierpiące na zapalenie przyzębia są 1,8 razy bardziej narażone na halitozę niż ci, którzy mają zdrowe zęby. Wynika to z tego, że zaawansowane zapalenie przyzębia skutkuje pogłębieniem „kieszonek” – czyli szczelin znajdujących się przy szyjkach zęba. W ten sposób tworzy się przestrzeń do rozwoju drobnoustrojów patogennych, co z kolei wpływa na przyspieszenie produkcji gazów charakteryzujących się nieprzyjemnym zapachem.

Z kolei badacze z Uniwersytetu Masaryka w Brnie znaleźli powiązanie między SARS-CoV-2 a nowo pojawiającą się halitozą. Przebadanych zostało osiemnastu pacjentów, którzy udali się do lekarza z powodu bardzo uciążliwego zapachu z ust. U znaczącej liczby osób wraz z przebiegiem COVID-19 intensywność halitozy malała. Eksperci podkreślają jednak, że aby wynik badań uznać za wiążący, należałoby przebadać więcej pacjentów.

JAK WALCZYĆ Z HALITOZĄ?

Przede wszystkim należy umówić się do lekarza, aby sprawdzić, czy halitoza nie jest przypadkiem objawem poważniejszego schorzenia. Lekarz powinien też zaproponować terapię odpowiednimi lekami. Warto jednak wspomóc się odpowiednio dobranymi produktami. Zwłaszcza że nieprzyjemny zapach z ust negatywnie wpływa na wszelkie kontakty interpersonalne. Przykładem pomocnego produktu może być pianka SPLAT 2w1 do pielęgnacji jamy ustnej. Nie wymaga ona użycia wody, nie tylko odświeży, ale również oczyści jamę ustną.

Kolejnym preparatem, który pomoże w walce o świeży oddech, jest pasta SPLAT BLACKWOOD. Zawiera ona m.in. unikalny węgiel z brzozy karelskiej. Ma on właściwości absorbujące przykre zapachy i sprawia, że świeży oddech utrzymuje się przez wiele godzin. Można też wybrać pastę SPLAT Special Silver, która działa antybakteryjnie, antywirusowo oraz odświeżająco. Z kolei pasta SPLAT Special STRESS-OFF zawiera kompleks olejków eterycznych z waleriany, mięty, anyżu, melisy i grejpfruta. Te składniki świetnie tonizują, zapobiegają stanom zapalnym i odświeżają.

W walce z halitozą istotna jest systematyczność, dlatego należy pamiętać o delikatnym myciu zębów co najmniej dwa razy dziennie. Najlepiej używać szczoteczki INNOVA z jonami srebra, które zapobiegają rozwojowi bakterii. A to właśnie bakterie są często jedną z przyczyn nieświeżego oddechu. Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji powinna być również nić dentystyczna. Konsekwentna i odpowiednia pielęgnacja połączona z leczeniem z pewnością okaże się skuteczna w walce z nieprzyjemnym zapachem z ust.

Źródła:

Badanie „Association of periodontitis with oral malodor in Korean adults

Badanie “Halitosis in COVID-19 patients

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *