5 rad na mocne i zdrowe zęby

[REKLAMA]

Zdrowe uzębienie jest oznaką nie tylko dbałości o higienę, ale również zdrowia. Infekcje pojawiające się w jamie ustnej mogą prowadzić do poważnych powikłań, mających negatywny wpływ na resztę organizmu. Dlatego ważne jest przestrzeganie kliku prostych zasad, które pozwolą cieszyć się pięknymi i lśniącymi zębami przez długie lata. Jakie znaczenie dla zdrowia szczęki ma dentysta? Wrocław oraz wiele innych miast oferuje obszerną listę specjalistów, zajmujących się chorobami uzębienia.

Kontrolowanie i reagowanie na zmiany w jamie ustnej

Aby w odpowiednim momencie móc zareagować i skierować się do właściwego specjalisty, potrzebny jest stały nadzór stanu swoich zębów. Wszelkie plamy, ból i dyskomfort oraz widoczne ubytki w uzębieniu powinny być sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie skontaktować się z zaufanym gabinetem dentystycznym, w którym wykwalifikowany personel zajmie się wszelkimi problemami.

Regularne wizyty u dentysty Wrocław

Oprócz nagłych i niespodziewanych wizyt w gabinecie stomatologicznym niezbędne są również te mające miejsce regularnie. Osoby dorosłe powinny odwiedzać swojego dentystę co najmniej 2 razy do roku. Natomiast w przypadku dzieci, takie wizyty muszą odbywać się co kwartał. Ich uzębienie bardzo szybko się kształtuje, a zęby mleczne są silnie narażone na takie choroby jak próchnica. Dzięki systematycznym wizytom dentysta w porę rozpozna nawet najmniejsze nieprawidłowości i rozpocznie adekwatne leczenie.

Prawidłowa technika mycia zębów

Na co dzień stan zębów leży w rękach ich właściciela. Aby nie dopuścić do uszkodzeń zębów i ich chorób, niezbędna jest prawidłowa metoda ich mycia. Proces należy wykonywać co najmniej przez 3 minuty, aby mieć pewność, że szczoteczce nie umknął żaden zakamarek jamy ustnej. Zęby należy myć od przodu, od tyłu oraz wzdłuż powierzchni gryzącej. Ruchy powinny być posuwiste na zmianę z energicznymi, wypychającymi brud na zewnątrz gestami. Zęby należy myć rano, wieczorem przed snem oraz w miarę potrzeb w ciągu dnia. W razie wątpliwości warto dopytać swojego stomatologa o poradę.

Używanie odpowiedniego sprzętu

Bardzo ważne jest, aby używany sprzęt był dostosowany do stanu zębów oraz dziąseł. Jak łatwo można zauważyć, szczoteczki tradycyjne pojawiają się w wersjach z włosiem miękkim, średnim lub twardym. Zbyt nachalne ich używanie może doprowadzić do krwawienia dziąseł, natomiast za miękkie włosie może nie sprawdzić się w należytym ścieraniu. Dlatego najlepiej dobrać szczoteczkę po wcześniejszej konsultacji z dentystą, który doradzi jaka opcja najlepiej się sprawdzi. Oprócz tego zalecany jest również zakup irygatora, który pozbędzie się resztek jedzenie ze słabo dostępnych miejsc.

Odpowiednia dieta

Podstawą zdrowego uśmiechu jest zbilansowana dieta. Najważniejsze jest ograniczenie spożywania słodyczy. Cukier rozkładający się na zębach doprowadza do próchnicy i innych nieprzyjemnych infekcji. Warto jeść produkty bogate w wapń i witaminę D, która pomaga przyswajać wspomniany pierwiastek. Oprócz tego wartościowe są witamina K, witamina A oraz magnez. Te składniki można znaleźć przede wszystkim w wytworach mlecznych oraz rybach. W razie potrzeby zalecana jest także suplementacja odpowiednimi specyfikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *