4 najpopularniejsze czynniki powodujące alergię

[REKLAMA]

Alergia to zmora nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Może pojawiać się i znikać na każdym etapie życia, a przez to doprowadzać nawet do sytuacji zagrożenia życia. Układ odpornościowy niewłaściwie identyfikuje dane związki i substancje, uważając je za niebezpieczne dla organizmu. Czynników, które mogą wywołać reakcję alergiczną, jest wiele. A które z nich są najbardziej powszechne? Oto kilka z nich.

Sierść zwierząt

Chociaż mówi się, że osoby uczulone są na sierść danego zwierzęcia, jest to mylne określenie. Sama sierść jest tylko rodzajem przenośnika, na którym transportowane są różne wydzieliny jak ślina, czy łój. To właśnie one wywołują reakcje alergiczne takie jak kichanie, opuchnięcie twarzy bądź wysypkę. Najczęściej uczulają koty oraz psy, ale nieraz znajdą się osoby wrażliwe na konie i świnki morskie. Najskuteczniejszym rozwiązaniem tego problemu, jest unikanie kontaktu z powyższymi zwierzętami.

Pyłki roślin

Pod tajemniczą nazwą „katar sienny” kryje się jeden z objawów uczulenia na pyłki roślin. Alergia wywołana jest wdychaniem pyłków traw, drzew, a nawet chwastów. Są to alergie sezonowe, a ich początek często ma miejsce już w dzieciństwie. Bardziej są na nie narażone osoby z predyspozycjami genetycznymi oraz innymi istniejącymi alergiami. W celu zminimalizowania szans na zmęczenie, kichanie, łzawienie, czy wysypki, można stosować się do kilku zasad. Nie wpuszczać powietrza z zewnątrz do pomieszczeń (zamykać okna i drzwi), wychodzić z domu dopiero około południa lub podczas deszczu (mniej pyłków w powietrzu). Pomocne może być również noszenie maski i częste sprzątanie mieszkania oraz pranie ubrań.

Kurz (roztocza)

Pojawiające się w kurzu roztacza, a dokładniej ich odchody, powodują reakcje alergiczne, a ich najczęstszymi objawami są kaszel i kichanie. Jeżeli w porę nie zareaguje się na te symptomy, można doprowadzić nawet do astmy. Oprócz kuracji lekami bardzo ważna jest higiena. Regularne sprzątanie mieszkania i wietrzenie pomieszczeń, pomaga pozbyć się alergenu. Istotne jest również pranie pościeli i koców w odpowiedniej temperaturze. Tylko woda powyżej 60 stopni ma szansę na zabicie bakterii, wirusów i roztoczy, panoszących się po powierzchni materiału.

Jedzenie

Chociaż potrzebujemy jedzenia, aby żyć, niektórzy muszą uważać na to, co spożywają. Alergia może być wywołana w zasadzie przez wszystko – mięsa, nabiał, owoce, warzywa, zboża i orzechy. W przypadku silnego uczulenia może nawet dojść do wstrząsu anafilaktycznego. Paradoksalnie najczęściej uczulają te produkty, z którymi ma się największą styczność. A im więcej zjada się danego jedzenia, tym gorsze mogą być objawy alergii. Na rynku można znaleźć leki, które pomagają w opanowaniu reakcji alergicznych, jednak dobrym rozwiązaniem jest również zwyczajnie unikać danego wyrobu w swojej diecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *