Alzheimer – jak dostrzec pierwsze objawy?

[REKLAMA]

W miarę upływu lat nasza pamięć może słabnąć i jest to naturalny objaw. Może to jednak być też sygnał, który świadczy o rozwoju poważnej i nieodwracalnej choroby Alzheimera. Pierwsze objawy tego schorzenia są niemal niezauważalne, dlatego w przypadku bliskich starszych osób warto zachować szczególną czujność. Dowiedz się, jak rozwija się ta choroba i jak reagować na jej symptomy.

Choroba Alzheimera – co to jest?

Alzheimer to nieodwracalna i postępująca choroba mózgu, która prowadzi do stopniowej utraty pamięci, a także zdolności rozumowania. W trakcie rozwoju choroby dochodzi także do utraty kontroli zachowań i charakteru. Schorzenie to dotyka zazwyczaj ludzi starszych, głównie po 65 roku życia. Pojawienie się choroby Alzheimera jest związane z odkładaniem się w mózgu białek o patologicznej strukturze, które przyczyniają się do śmierci komórek nerwowych.

Choroba Alzheimera – etapy

Wyróżnia się kilka etapów rozwoju choroby:

 1. Predemencja – w tym okresie występują łagodne zaburzenia poznawcze bez towarzyszącego im otępienia. Etap ten objawia się m.in. wolniejszym myśleniem i pierwszymi trudnościami w przypominaniu zdarzeń z przeszłości.
 2. Etap łagodnego otępienia – procesy mentalne obniżają się i zaczyna następować zmiana osobowości.
 3. Etap średniozaawansowanego otępienia – mogą pojawiać się urojenia, błądzenie i wielokrotne wykonywanie tych samych ruchów.
 4. Etap zaawansowanego otępienia – w ostatniej fazie osoba chora prowadzi już siedzący lub wręcz leżący tryb życia. Nie rozpoznaje bliskich, a nawet swojego odbicia.

Alzheimer – pierwsze objawy, na które warto zwrócić uwagę

Alzheimer może rozwijać się w mózgu nawet na długo przed pojawieniem się objawów – jak wynika z niektórych badań, może być to nawet 20-30 lat wcześniej. Z kolei pierwsze symptomy choroby są na tyle subtelne, że łatwo je pomylić z naturalnym procesem starzenia się organizmu i mózgu. Warto jednak nauczyć się ich rozpoznawania, ponieważ tylko wczesna diagnoza jest w stanie spowolnić rozwój choroby oraz poprawić jakość życia osoby na nią cierpiącej.

Co powinno zwrócić Twoją uwagę? Jeśli bliska Ci osoba:

 • zaczyna zadawać te same pytania, mimo że wcześniej uzyskała na nie odpowiedzi,
 • ma trudności w zapamiętywaniu informacji, które przed chwilą usłyszała,
 • traci zdolność planowania i podejmowania decyzji,
 • traci zdolność śledzenia wątku rozmowy,

należy zachować czujność i rozważyć wizytę u neurologa. Wejdź na portal Zdrowa Ona i dowiedz się, jak przygotować się do wizyty u lekarza, aby wynieść z niej jak najwięcej cennych informacji.

Objawy Alzheimera – co czuje chory na Alzeimera i jak się zachowuje?

Wraz z rozwojem choroby osoba dotknięta Alzheimerem jest coraz bardziej otępiała. Czuje się zagubiona i przestraszona. Jej zachowania zaczynają stopniowo przypominać sposób bycia dziecka – łatwo ją wyprowadzić z równowagi, bywa płaczliwa. Przestaje też rozumieć otaczający ją świat, co tylko pogłębia jej dziwne dla bliskich zachowania.

W trakcie choroby pojawiają się też:

 • zapominanie imion bliskich i dat,
 • trudności w przygotowywaniu podstawowych posiłków,
 • kłopoty w orientacji przestrzennej i czasowej,
 • problemy z wysławianiem się i uczestniczeniem w rozmowie,
 • odstawianie przedmiotów w miejsca inne niż zazwyczaj,
 • wycofanie się z życia towarzyskiego.

Alzheimera nie można wyleczyć. Jeśli więc pojawią się wyraźne objawy choroby, najbliższa rodzina powinna przygotować się na nową formę opieki. Z biegiem czasu Alzheimer będzie postępował, przez co chory stanie się coraz mniej samodzielny. Będzie też coraz gorzej rozpoznawał otoczenie i rodzinę. Warto jednak regularnie konsultować się z lekarzami – nie tylko neurologiem, ale też psychologiem, który może okazać się ogromnym wsparciem dla wszystkich w otoczeniu chorego. Możesz też odwiedzić portal o zdrowiu Zdrowa Ona, na którym znajdziesz wiele porad związanych m.in. ze wspieraniem bliskich dotkniętych różnymi schorzeniami.

Źródła:

Alzheimer – co to jest oraz jakie są pierwsze objawy i stadia choroby? Online: https://www.nowafarmacja.pl/blog/alzheimer-co-to-jest-oraz-jakie-sa-pierwsze-objawy-i-stadia-choroby. Dostęp: 17.08.2023.

Choroba Alzheimera – przyczyny, pierwsze objawy i metody terapii. Online: https://www.damian.pl/zdrowie-psychiczne/choroba-alzheimera/. Dostęp: 17.08.2023.

Klimkowicz-Mrowiec A. Choroba Alzheimera: przyczyny, leczenie, objawy choroby Alzheimera. Online: https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151134,choroba-alzheimera. Dostęp: 17.08.2023.

11 sygnałów, które wskazują na alzheimera. Online: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/11-sygnalow-ktore-wskazuja-na-alzheimera. Dostęp: 17.08.2023.

Alzheimer – choroba utraconych wspomnień. Online: https://www.zwrotnikraka.pl/alzheimer-choroba/. Dostęp: 17.08.2023.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *