Co lepiej wybrać: okulary czy soczewki kontaktowe?

[REKLAMA]

Osoby, które zmagają się z wadą wzroku wymagającej korekcji muszą zadać sobie pytanie – czy wolę nosić okulary czy też soczewki kontaktowe? Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety i warto zdawać sobie z nich sprawę jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru.

Noszenie okularów stało się modne

Jeszcze do niedawna noszenie okularów nie było zbyt popularne. Osoby, które miały wadę wzroku narażały się przez to na docinki, zwłaszcza w wieku nastoletnim. Obecnie jednak okulary biją rekordy popularności i noszą je nawet osoby, które wcale tego nie potrzebują (chodzi o tzw. okulary „zerówki”). Duży wpływ ma na to niewątpliwie fakt, że obecnie producenci oprawek do okularów starają się robić wszystko, by ich produkt był jak najbardziej atrakcyjny. Moda na okulary to jednak nie jedyny powód, dla którego warto rozważyć rezygnację z soczewek kontaktowych. Noszenie okularów nie powinno np. powodować uczucia suchości oczu, które jest częstym skutkiem ubocznym zakładanie soczewek. Nie zmienia to jednak faktu, okulary również mają swoje wady. Np. nie można ich nosić podczas uprawiania sportu, co uniemożliwia branie udziału w zajęciach, które wymagają dobrej koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dodatkowo osoby noszące okulary muszą pamiętać o tym, by zawsze mieć pod ręką coś, czym będą mogli je przetrzeć. Nigdy nie wiadomo bowiem, kiedy zacznie padać deszcz lub dojdzie do sytuacji, w której okulary zostaną zamoczone lub ubrudzone.

Soczewki kontaktowe: jakie są ich zalety?

Co zatem przemawia za soczewkami kontaktowymi? Po pierwsze, warto pamiętać, że nie wszyscy dobrze czuje się w okularach; niektóre osoby uważają, że wyglądają gorzej. Dodatkowo soczewki kontaktowe w wielu sytuacjach są po prostu bardziej komfortowe. Nie trzeba ich zdejmować ani do uprawiania sportu, ani podczas brzydkiej pogody. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to regularne nawilżanie oczu oraz dbanie o higienę  soczewek.  Przed zakupem soczewek kontaktowych należy skonsultować się z okulistą, tak by były dobrane odpowiednio do wady wzroku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *