Suplementy diety dla sportowców – czy warto im zaufać?

[REKLAMA]

Aktywny tryb życia wymaga szczególnej dbałości o spożywane na co dzień składniki. Czy wystarczy zdrowo się odżywiać, by właściwie zadbać o odpowiedni poziom energii oraz szybką regenerację mięśni? Wiele osób ma co do tego wątpliwości – dlatego chętnie sięgają po suplementy diety.

Fakty i mity na temat suplementów

Skąd biorą się legendy krążące na temat preparatów stworzonych specjalnie z myślą o sportowcach? Przede wszystkim z niewiedzy i popularności nieaktualnych i niekoniecznie zgodnych z prawdą opinii na ich temat. Przede wszystkim nie możemy wierzyć w to, że przyjmowanie określonych suplementów w ponadprzeciętnych ilościach zagwarantuje nam więcej niż oczekiwane efekty. Ich zadaniem jest urozmaicanie zdrowej diety o niezbędne składniki odżywcze, a nie ich zastąpienie. Spożywanie większej niż zalecanej ilości z pewnością nie przyniesie nam nic dobrego. Kolejnym fałszywym twierdzeniem na temat preparatów dla sportowców jest przekonanie o tym, że każdy z nich z pewnością zadziała także w naszym przypadku. W tej kwestii warto poradzić się lekarza lub dietetyka – to kwestia całkowicie indywidualna i w znacznej mierze podporządkowana codziennej diecie. Faktem jest jednak, że dobrze dobrane suplementy są inwestycją, której z pewnością nie będziemy żałować.

Jakie suplementy diety wybierać?

Brak doświadczenia w kwestii suplementów nie jest niczym wstydliwym – dlatego zamiast sugerować się wyłącznie opiniami przeczytanymi w sieci, warto zapytać o poradę specjalistę. Obecnie na rynku znajdziemy wiele preparatów takich producentów jak choćby Activlab, Scitec Nutrition czy Olimp Labs. Zaufane marki gwarantują wysoką jakość produktów, jednak podstawą jest ich odpowiedni dobór. Zorientujmy się, czy bardziej zależy nam na regeneracji mięśni (w przypadku szczególnie intensywnych ćwiczeń fizycznych), zmniejszeniu uczucia znużenia lub apetytu czy może uzupełnieniu codziennej diety w różnorodne składniki. W zależności od typu określonego suplementu, możemy w znacznym stopniu wspomóc uzyskanie jednego z wymienionych efektów. Warto wiedzieć, że część z nich przeznaczona jest nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale także dla tych, które od dłuższego czasu stosują diety, mogące skutkować ryzykiem wystąpienia deficytu niezbędnych aminokwasów. Wybierając preparat dla siebie, koniecznie poradźmy się specjalisty lub zajrzyjmy do odpowiedniej literatury – może to uchronić nas przed błędami powielanymi przez wiele niedoświadczonych w tej dziedzinie osób.

2 thoughts on “Suplementy diety dla sportowców – czy warto im zaufać?”

  1. Suplementy mogą pomóc, ale wiedza w tym zakresie jest niezbędna. Nie ma co brać ich na własną rękę. Podstawa to dobrze zaplanowany i starannie wykonywany trening.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *