Komu powierzyć swoje oczy? Badanie wzroku bez tajemnic

[REKLAMA]

Żyjemy w nowoczesnych czasach. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, coraz chętniej o siebie dbamy. Ci z nas, którzy od pewnego czasu stosują okulary, chcą posiadać nie tylko popularne i ładne oprawy, ale co najważniejsze – dobrze dobraną korekcję do naszej wady wzroku.

Większość z nas chce zadbać o swoje oczy, ale badania wzroku choćbyśmy bardzo chcieli, nie zrobimy sobie sami, dlatego musimy powierzyć je najlepszemu specjaliście. Jak go znaleźć?

Załóżmy, że stoi przed nami potrzeba zbadania wzroku. W tym miejscu zaczynamy się zastanawiać, do kogo się należy udać. Do optyka? Do okulisty? Ale zaraz… jest jeszcze optometrysta!

Zacznijmy zatem ten artykuł od słowa teorii. Szybko i zwięźle sprecyzujmy jakie zadania ma optyk, a jakie okulista, oraz wspomniany wyżej optometrysta.

Optyk:
Optycy zajmują się wykonywaniem okularów w kontekście fizycznym, a konkretnie szlifowaniem i montażem soczewek, naprawianiem okularów oraz ich konserwacją. Podstawą do wykonania okularów, jest dla optyka recepta z wszelkimi parametrami, wystawiona przez okulistę lub optometrystę o właściwych uprawnieniach i kwalifikacjach. Optycy dyplomowani są uprawnieni do wykonywania pomiarów wzroku do aktualnych potrzeb wzrokowych po ukończeniu kursów zawodowych z refrakcji. Ta grupa specjalistów nazywa się refrakcjonistami.

Okulista:
Okulista diagnozuje i planuje leczenie chorób oczu. Jest również osobą pierwszego kontaktu w przypadku jego urazów. W dwóch słowach, okulista to lekarz chorób oczu.

Optometrysta:
Jego specjalizacją jest dobór odpowiedniej korekcji optycznej do danej wady wzroku. Optometrysta, mówiąc swobodnie, „mierzy” wartości w naszych oczach. Jego praktyką jest badanie wzroku w zakresie badania refrakcji i szczegółowego diagnozowania schorzeń układu wzrokowego.

Komu zaufać, jeśli chcę zbadać swoje oczy?

Każdy z reprezentujących powyższe zawody powinien dobrze wykonać badanie wzroku i każdy może być tym właściwym. Wiadomym jest, że poziom kompetencji wśród tej grupy zawodowej będzie znacząco się różnił, dlatego wybierając specjalistę warto szukać osoby adekwatnej do naszych potrzeb. Eliminując przypadki szczególne, wymagające konsultacji okulistycznej, na pierwszym miejscu należy postawić na optometrystę. Szczegółowy pomiar optyczny to najistotniejszy element wizyty w salonie optycznym. Udając się do optometrysty, jest to zagwarantowane. Każdy pracownik dobrego salonu optycznego śledzi trendy i nowości technologiczne. Dzięki stale rozwijanej wiedzy, m.in. na szkoleniach branżowych, zastosuje odpowiednie rozwiązania podczas badania wzroku.

Optyka rozwija się dynamicznie, a w każdym kolejnym roku powstają coraz nowsze technologie stosowanych materiałów, powłok na soczewkach okularowych, czy samych narzędzi i urządzeń do wykonywania badań. Jesteśmy zatem przekonani, że nie tylko w zakresie badania wzroku, ale i doboru opraw, rodzaju szkieł i ich powłok, najskuteczniejszy będzie optometrysta.

badanie wzroku

Badanie wzroku – ważny jest szczegółowy wywiad.

Wykonujący badanie wzroku musi wykazać się szczególną uwagą w przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem, aby móc dobrze poznać jego wadę wzroku. Każde badanie wzroku różni się od poprzedniego, a każdy badany, inaczej opisuje swoją wadę, to jak postrzega pole widzenia, dlatego niedopuszczalne jest w tym obszarze pracy postępowanie schematyczne. Jeśli zrozumie się wadę wzroku pacjenta, wykonując dokładne i pełne badanie wzroku, będzie można zastosować właściwe szkła korekcyjne. Wtedy pozostaje już tylko jedno – czekać na uśmiech towarzyszący zadowoleniu pacjenta.

Optometrysta to stosunkowo młody zawód, ale nie powinniśmy mieć jakichkolwiek obaw, aby oddać się pod jego opiekę i pozwolić sobie na badanie wzroku w jego gabinecie. Optometryści zmienili już życie milionów z nas na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *