Nasze rady na problemy z zasypianiem

[REKLAMA]

Trudności z zasypianiem to bardzo poważny problem, który jest zbyt często lekceważony i marginalizowany. Bardzo rzadko pojawiają się one bez widocznej przyczyny. Najczęściej towarzyszą chorobom i zaburzeniom psychicznym. Jakie praktyki warto wprowadzić do codziennego funkcjonowania, aby rozwiązać problemy z zasypianiem?

Dlaczego warto dbać o sen?

Efektywny, głęboki sen, to podstawa dobrego samopoczucia w ciągu dnia. Dzięki odpowiedniej ilości i jakości snu układ nerwowy ma szansę na regenerację, a neuroprzekaźniki prawidłowo funkcjonują. To one regulują nastrój, wpływają na ilość energii i motywacji. Jednak sen normuje nie tylko sferę psychiczną, ale również fizyczną. Zbyt krótki, przerywany sen negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu immunologicznego, a tym samym zmniejsza odporność. Nadmierne zmęczenie może prowadzić do obniżenia zdolności poznawczych, powstania zaburzeń metabolicznych, zachorowania na choroby przewlekłe takie jak cukrzyca i schorzenia kardiologiczne.

Problemy z zasypianiem –  przyczyny

Jakie są najczęstsze przyczyny problemów z zasypianiem? Przede wszystkim – chroniczny stres. Intensywny tryb życia i duża ilość pracy predysponują do dużego napięcia, które jest jedną z głównych przyczyn bezsenności. Niektóre leki mogą wpływać na zdolność do szybkiego zasypiania. Duży procent powodów związanych z niemożnością zasypiania stanowią stany lękowe i depresyjne. Również choroby układu nerwowego czy bezdech senny mogą być przyczyną zaburzeń w tej materii. Nieefektywny sen może być też wywołany przez spanie na źle dobranym materacu. Wybierając łóżko do sypialni nie można bagatelizować zakupu materaca i poduszek. Powinny zapewniać komfort i stanowić podparcie całego ciała poprzez dopasowanie się do jego naturalnej budowy.

Problemy z zasypianiem – nasze rady

W cięższych przypadkach zaburzeń snu należy niezwłocznie skorzystać z pomocy lekarskiej. Jednak bardzo często wystarczy wprowadzić do swojej codziennej rutyny kilka podstawowych zasad, które ułatwią zasypianie.

  • Dobrze dopasowany materac– podstawą jest wygodne łóżko. Bez względu na to czy w sypialni znajduje się materac sprężynowy, czy egzemplarz innego typu, jego twardość powinna być dopasowana do wagi użytkownika. Na stronie pl możesz wybrać twardość materaca dopasowaną do ciebie. Warto również dobrze zastanowić się nad zakupem odpowiedniej poduszki.
  • Oświetlenie w sypialni– w sypialni powinno być zamontowane ciepłe światło. Sprzyja ono wydzielaniu melatoniny, czyli hormonu snu.
  • Rezygnacja z urządzeń elektronicznych– światło niebieskie sprawia z kolei, że organizm nie wydziela wyżej wspomnianej melatoniny. Warto godzinę przed snem zrezygnować z używania urządzeń elektronicznych. W związku z tym, telewizor w sypialni nie należy do najbardziej udanych rozwiązań.
  • Aktywność fizyczna– ruch w godzinach popołudniowych potrafi zdziałać cuda. Dzięki niemu sen jest głębszy i dłuższy. Warto jednak pamiętać o tym, że aktywność nie powinna być podejmowana bezpośrednio przed snem.

Problemy z zasypianiem są niezwykle uciążliwe i negatywnie wpływają na zdrowie. Często można je jednak w prosty sposób wyeliminować. Aktywność fizyczna, wygodny materac i wprowadzenie odpowiedniej higieny snu to aspekty, które mogą pomóc w pozbyciu się bezsenności.

Artykuł powstał przy współpracy z SleepingHouse.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *