Rodzaje nietrzymania moczu. Czy ciebie dotyczy ten problem?

[REKLAMA]

Nietrzymanie moczu to problem, który dotyczy bardzo wielu osób. Jest jednak na tyle krępujący, że nie wszyscy zgłaszają to do lekarza. W niektórych przypadkach nietrzymanie moczu może być bardzo delikatne, w innych jednak może wpłynąć na samopoczucie i poczucie bezpieczeństwa oraz komfortu. Dowiedz się, jakie są rodzaje nietrzymania moczu i czy można sobie z nimi poradzić.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu

Jednym z najczęściej pojawiających się rodzajów problemu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn, chociaż panie częściej na nie cierpią. Pojawia się, kiedy mięśnie dna miednicy rozluźniają się i nie są w stanie utrzymać moczu – wtedy pojawiają się wycieki. To nietrzymanie moczu, którego doświadcza się w momencie śmiechu, kaszlu, kichania lub podnoszenia czegoś cięższego.

Ten problem pojawia się u kobiet w czasie ciąży i po porodzie. Dotyczy jednak także osób, które przebyły infekcję układu moczowego i u osób starszych – zmieniające się wraz z wiekiem hormony mogą nieco osłabić mięśnie dna miednicy. Najczęściej wycieki są bardzo niewielkie i oddawana jest nieduża porcja moczu na raz. Wysiłkowe nietrzymanie moczu leczy się przede wszystkim ćwiczeniami mięśni Kegla – ich wzmocnienie może przynieść znaczną ulgę. Efekty są widoczne po kilku tygodniach.

Naglące nietrzymanie moczu

Naglące nietrzymanie moczu to często występujące i bardzo naglące parcie na mocz. Może prowadzić do mimowolnego oddawania moczu. Czasami problem określa się jako nadreaktywny pęcherz, bo właśnie tak to wygląda – pęcherz reaguje natychmiastową potrzebą oddawania moczu, chociaż jest to nieadekwatne do ilości wypitego płynu. Niestety, czasami nie da się określić dokładnej przyczyny tego problemu.

Na ten rodzaj nietrzymania moczu może wpływać bardzo wiele różnych czynników. Stosuje się leczenie farmakologiczne lub drobne zabiegi chirurgiczne. Warto także zmienić dietę, by jak najmniej podrażniać pęcherz moczowy: należy unikać kawy, herbaty, napojów energetyzujących oraz cytrusów. Warto dbać także o ilość wypijanych płynów.

Nietrzymanie moczu – stopnie

Nietrzymanie moczu można podzielić także na trzy rodzaje ze względu na stopień nasilenia problemu. Najlżejszy z nich to kropelkowe nietrzymanie moczu, które charakteryzuje się powolnym wyciekiem pojedynczych kropelek moczu. Nie jest to szczególnie uciążliwe, chociaż wiele osób może się obawiać nieprzyjemnego zapachu i krępujących sytuacji w towarzystwie. W tym wypadku wystarczy stosować wkładki chłonne. Są także dostępne w wersji dla mężczyzn.

Drugi stopień to średnie nietrzymanie moczu. W tym wypadku wycieki są bardziej obfite. Pacjenci skarżący się na nietrzymanie moczu w stopniu średnim często wycofują się z życia towarzyskiego z obawy przed krępującymi incydentami. Jednak wystarczy dobrać odpowiednie zabezpieczenie, takie jak pieluchomajtki lub majtki chłonne, by można było swobodnie wychodzić z domu i ciągle uprawiać ulubione aktywności. Trzeci stopień, czyli nietrzymanie moczu w stopniu ciężkim, dotyczy osób, które w ogóle nie mają kontroli nad oddawaniem moczu. To problem, który często dotyka osoby starsze lub chorych po wypadkach. W takiej sytuacji komfort mogą im zagwarantować pieluchy i pieluchomajtki. W niektórych przypadkach produkty mogą być refundowane.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *