Z czego składają się protezy kończyn dolnych?

[REKLAMA]

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać do faktu, że często protezy nóg są jedyną alternatywą dla osób bez kończyny dolnej na normalne funkcjonowanie.

Oczywiście, nigdy nie będzie tak, jak wcześniej. Niemniej jednak dobrze dobrane i wykonane protezy kończyn dolnych dają szanse na wychodzenie z mieszkania, pracowanie, spotkania ze znajomymi, uprawianie sportu itd. Trzeba zaznaczyć, że obecnie medycyna jest bardzo rozwinięta w tym aspekcie. Nic więc dziwnego, że ludzie zastanawiają się z czego tak naprawdę składają się takie uniwersalne protezy nóg. Macie tak samo? Też chcecie dowiedzieć się więcej na ten temat? W takim razie zapraszamy do przeczytania dzisiejszego wpisu.

Warto wiedzieć, że zasadniczo protezy kończyn dolnych składają się z pięciu składników. Są to lej protezowy, adaptery łączące, przegub kolanowy, pokrycie kosmetyczne, a także stopa protezowa. Za co odpowiadają poszczególne komponenty? Jeśli chodzi o protezy nóg, lej jest tutaj najważniejszym elementem. Technika wykonania tej części wpływa na późniejszy komfort w trakcie pokonywania kolejnych metrów czy kilometrów. W tym miejscu końcówka kikuta łączy się z protezą. Nic więc dziwnego, że ten element musi być odpowiednio dopasowany pod względem kształtu i formy. Niestety, często dzieje się tak, że leje protezowe są wykonywane niedbale. To sprawia, że właściciele – którzy kupili takie protezy kończyn dolnych – mają potem bardzo duże kłopoty w trakcie chodzenia…

Adaptery łączące charakteryzują się niewielkimi rozmiarami. Mimo tego mają bardzo duże znaczenie i odgrywają sporą rolę w przypadku tych produktów. Pozwalają one między innymi wykonywać ruchy skrętne na wysokości kolana. Poza tym sprawiają, że pacjenci mają szansę założyć but. Wszystko dlatego, że jest możliwe założenie tak zwanej nogi na nogę. Adaptery obrotowe stosowane w takich elementach jak protezy nóg ułatwiają też wsiadanie do samochodów, a także przebywanie w pojazdach itd. Stopy protezowe odpowiadają zaś za zachowanie całej protezy w aspekcie kontaktu z podłożem. Przegub kolanowy gwarantuje stabilność protezy zarówno w trakcie stania, jak i podporu w momencie pokonywania kolejnych metrów. Natomiast pokrycie kosmetyczne wykorzystywane w takich elementach jak protezy nóg odpowiada za wygląd zewnętrzny tych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *