Zapalenie dziąsła – przyczyny, objawy i leczenie

[REKLAMA]

Zapalenie dziąsła to przypadłość, która może dotknąć nie tylko starszych, ale i młodszych pacjentów. Co jest kluczowe, jeżeli leczenie zostanie zaniechane, może się to skończyć nawet zapaleniem przyzębia, a w konsekwencji utratą zębów. Sprawdzamy, czym jest zapalenie dziąsła, jakie ma przyczyny, czym się objawia i jak leczyć tę przypadłość.

Jakie są objawy zapalenia dziąseł?

W pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na objawy zapalenia dziąseł. Jednym z pierwszych objawów jest krwawienie podczas szczotkowania. Jeżeli nawet nie jest widoczna sama krew, objawem może być wypluwanie śliny o różowym zabarwieniu. Oczywiście zdarza się, że jest to objaw zbyt mocnego szczotkowania zębów, ale również zapalenia dziąseł.

Inny objaw to zmiana zabarwienia dziąseł na kolor żywoczerwony. Często zmianie koloru towarzyszy też obrzęk dziąseł. Jak wskazuje doświadczony lekarz stomatolog Ewa Pawlak (ewapawlak.com.pl), pacjenci zauważają skrócenie długości koron zębów, które w większej części są zasłonięte przez obrzęknięte dziąsła. Często towarzyszy temu ból i nadwrażliwość na gorące lub zimne pokarmy.

W końcu objawem jest także kamień nazębny, ale odkłada się on głównie w miejscach niewidocznych dla pacjenta (m.in. poddziąsłowo). Pacjentowi z zapaleniem dziąseł towarzyszy też nieprzyjemny oddech i posmak w ustach.

Jakie są przyczyny zapalenia dziąseł?

Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąseł jest niewłaściwa higiena jamy ustnej, co skutkuje odkładaniem się płytki nazębnej. Problem leżeć może również w gospodarce hormonalnej. Stąd zapalenie dziąseł dotyka też kobiety w ciąży, w okresie menopauzy, menstruacji, przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ale też wszystkie osoby w okresie dojrzewania, kiedy zachodzą zmiany w ich gospodarce hormonalnej.

Przyczyn zapalenia dziąseł można szukać także w chorobach (m.in. białaczka, cukrzyca, anoreksji, bulimia). Winny może być też brak witamin B i C, czy leki mające wpływ na choroby dziąseł. Jeszcze inny przyczyna to mechaniczne uszkodzenie dziąseł (np. wskutek mocnego szczotkowania).

Leczenie zapalenia dziąseł

W przypadku zapalenia dziąseł kluczowa jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Ważne, aby dokładnie usuwać resztki pokarmowe i bakterie. Dlatego samo szczotkowanie nie będzie wystarczające. Dodatkowo należy każdego dnia nitkować przestrzeń między zębami.

To jednak nie wszystko, ponieważ konieczny jest także tzw. skaling, czyli usuwanie kamienia nazębnego. Jest to zabieg, który wykonuje dentysta w gabinecie stomatologicznym. Taki zabieg należy przeprowadzać przynajmniej raz w roku. Zazwyczaj stan zapalny ustępuje, jeżeli nie ma możliwości rozwoju bakterii w jamie ustnej, aczkolwiek nie zawsze jest to w pełni wystarczające.

Nieco inaczej wygląda to wówczas, kiedy zapalenie dziąseł i przyzębia jest spowodowane innym czynnikiem, na przykład chorobą. W takiej sytuacji potrzebna jest nie tylko właściwa higiena jamy ustnej. Oprócz tego wyeliminować trzeba także chorobę, która wywołuje tę dolegliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *