Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?

[REKLAMA]

Nieprzyjemna woń z ust jest zjawiskiem bardzo krępującym dla osoby, której regularnie doskwiera taki problem. O ile przypadłość tego typu pojawiająca się od czasu do czasu, np. po posiłku czy przebudzeniu, nie jest niczym nienaturalnym, o tyle przewlekle nieświeży oddech jest sygnałem niepokojącym. Jeśli chcesz wiedzieć jakie są przyczyny tej dolegliwości i jak sobie z nią radzić przeczytaj artykuł.

Dlaczego nieprzyjemna woń z ust jest niebezpieczna?

Nieświeży oddech jest ogromnym problemem z wielu względów. Po pierwsze trzeba zwrócić uwagę na fakt, że przypadłość ta sama w sumie nie jest niebezpieczna, ale może okazać się, że sygnalizuje ona poważne kłopoty zdrowotne. Wtedy sprawa staje się już znacznie poważna, gdyż zapach z ust okazuje się być reakcją ostrzegawczą organizmu. Drugą kwestią jest to, że nieprzyjemny zapach z ust, niezależnie od przyczyn, które go wywołały, niesie za sobą wiele psychologicznych konsekwencji. Negatywne doświadczenia z nim związane odbijają się zarówno  na życiu prywatnym, jak i zawodowym, a są to m.in.:

 • izolacja od otoczenia
 • ostracyzm społeczny
 • złe samopoczucie
 • utrata pewności siebie
 • depresja

Właśnie ze względu na to dolegliwości tego typu powinno się traktować poważnie i  jak najszybciej szukać rozwiązań, które mogą pomóc się ich pozbyć.

Co wywołuje nieświeży oddech?

Przyczyny, wywołujące długotrwały, nieświeży oddech to m.in.:

 • Nieprawidłowa pielęgnacja jamy ustnej
 • Problemy żołądkowe
 • Choroby laryngologiczne
 • Choroby układu oddechowego
 • Problemy dentystyczne

Najpopularniejsza przyczyna nieprzyjemnego zapachu z ust

Najczęściej nieświeży oddech wynika właśnie z nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Nie chodzi tutaj nawet o sam fakt zapominania o szczotkowaniu zębów, ale także o niezbyt staranne wykonywanie tej czynności. Warto wiedzieć, że  poprawne szczotkowanie pozwala nam na zachowanie zdrowia  nie tylko jamy ustnej, ale całego organizmu. Resztki jedzenia gromadzące się na zębach, są świetnym pożywieniem dla bakterii  i grzybów, które rozwijają się później w naszym ciele.

Produkty wspomagające eliminowanie problemu

Aby chronić się przed nieprzyjemnym zapachem z ust dobrze jest zaopatrzyć się nie tylko w środki podstawowe takie jak szczoteczka i pasta, ale także zwrócić uwagę na inne produkty, które nie tylko zapewnią piękny uśmiech i świeży oddech, ale także pozbawią naszą jamę ustną niechcianych bakterii. Preparaty, które mogą okazać się pomocne to np.

 • płyny do płukania ust na nieświeży oddech
 • pastylki zwalczające nieświeży
 • odświeżacze do ust w formie klasycznych sprejów
 • tabletki na nieświeży oddech
 • suplementy diety zwalczające nieświeży oddech

Nie eksperymentuj – skonsultuj swój problem ze specjalistą

Dobrze jest mieć na uwadze, że ustalenie przyczyny jest najważniejsze, jeśli chcemy wiedzieć co zadziała na nieświeży oddech. Tabletki, spraye czy suplementy powinny być dobierane przez specjalistę, który uprzednio sprawdzi czy nieprzyjemna woń wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji jamy ustnej czy też z poważnych chorób. Dolegliwości związanych z nieprzyjemnych oddechem nie powinno się bagatelizować i zdecydowanie najlepszym wyjściem jest skonsultowanie ich z lekarzem, po to by profesjonalnie zdiagnozował przyczynę i dopasował preparaty wspomagające.

2 thoughts on “Jak radzić sobie z nieświeżym oddechem?”

 1. Rzeczywiście nieprawidłowa profilaktyka i higiena jamy ustnej jest główną przyczyną występowania nieświeżego oddechu, ale autor słusznie też zauważył, że przyczyn tego stanu może być znacznie więcej. Jako stomatolog, popieram jego opinię, że bezwzględnie należy w takiej sytuacji udać się na konsultację do stomatologa, które będzie potrafił jednoznacznie stwierdzić, co leży za przyczyną takiego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *