Czy można zatrzymać łysienie? Szampon przeciw wypadaniu włosów

[REKLAMA]

Problem z wypadaniem włosów jest bardzo powszechny i niestety dotyka bardzo wielu osób. Szacuje się, iż łysienie dotyka nawet 50% mężczyzn w wieku od 20-70 roku życia. Często łysienie staje się bardzo zaawansowane i dynamiczne, a efekty wypadania włosów są trudne do zaakceptowania przez osoby zmagające się z tym problemem.

Dlaczego włosy wypadają?

W przypadku mężczyzn, głównym winowajcą jest hormon męskości – testosteron, a dokładniej jego 5-hydroksy pochodna, która wykazuje działanie uszkadzające mieszki włosowe i zaburzające mikro-krążenie w obrębie skóry głowy. Z tego powodu dochodzi do stopniowego niszczenia włosów oraz ich wypadania. Włosy odrastają coraz cieńsze, aż dochodzi do całkowitego zaniku cebulek włosowych. W tym przypadku klasyczny szampon przeciw wypadaniu włosów nie zawsze jest na tyle skuteczny, gdyż problem nie leży tyle w odżywieniu, co w działaniu hormonów na cebulki włosowe.

Zupełnie odrębne bywają inne typy łysienia. O ile łysienie androgenowe kobiet bardzo przypomina łysienie typu męskiego, o tyle utrata włosów z przyczyn niedoborowych i autoimmunologicznych może już przebiegać zupełnie inaczej. Trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestie dotyczące następujących schorzeń:

• niedoborów żelaza,
• niedoborów cynku, wapnia, witaminy D3,
• chorób autoimmunologicznych: tocznia lub łysienia plackowatego,
• ekspozycji na promieniowanie jonizujące, trucizny, leki chemioterapeutyczne i cytostatyczne.

Nie są to jedyne przyczyny łysienia u kobiet i mężczyzn. Dobrymi badaniami w ocenie skóry głowy jest trichoskopia, wykonywana przez dermatologów oraz kosmetologów. Badaniem oceniającym stan cebulek jest trichogram – a więc ocena mikroskopowa wyrwanych włosów z różnych okolic.

Najskuteczniejsze metody leczenia łysienia

Bardzo ważna jest pielęgnacja. Stosując dobry szampon przeciw wypadaniu włosów można istotnie spowolnić postęp choroby lub też sprawić, że uda się odzyskać część włosów na skórze głowy. Pamiętajmy jednak, że to leczenie kierunkowe bywa najskuteczniejsze w tym miejscu. Trzeba mieć na uwadze, że nawet najlepszy szampon przeciw wypadaniu włosów nie wyeliminuje przyczyn łysienia, takich jak zaburzenia hormonalne, choroby autoimmunologiczne lub niedobory żywieniowe. Warto jak najwcześniej realizować leczenie łysienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *