Jak działa witamina D3?

[REKLAMA]

Witamina D3 nazywana inaczej witaminą słońca spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. Skutecznie zapobiega powstawaniu wielu chorób, w tym zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów. Gdzie można ją znaleźć i dlaczego warto zadbać o jej odpowiednią suplementację?

Witamina D3 jest wytwarzana w organizmie ludzkim w momencie ekspozycji słonecznej. Jednak niejednokrotnie w chłodnym klimacie jest trudno dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę, natomiast latem jej wytwarzanie jest zaburzone przez użycie kremów z filtrem. Może również pochodzić bezpośrednio z pożywienia, a jej najlepszy źródłem są: ryby, żółtka jajek, mleko czy oleje roślinne. Witamina D3 należy jednak do tych, której zapotrzebowanie ciężko jest uzupełnić, dlatego zalecana jest dodatkowa suplementacja. Czemu warto o nią zadbać? Witamina D3 odpowiada za prawidłową pracę układu immunologicznego, co sprawia, że jesteśmy mniej podatni na choroby. Zmniejsza również ryzyko wystąpienia różnego rodzaju nowotworów takich jak: trzustki, płuc, skóry czy jajników.

Suplementacja witaminy D3 jest szczególnie istotna dla seniorów. Zmniejsza u nich ryzyko występowania i rozwoju osteoporozy. Niedobór tej witaminy jest szczególnie niebezpieczny u dzieci, ponieważ grozi rozwojem krzywicy. Ponadto, witamina D3 zapobiega usuwaniu wapnia z organizmu, co pozytywnie wpływ na stan zębów i kości. Jej niedobór zaburza pracę całego organizmu. Dotyczy to nie tylko wspominanego wyżej układu immunologicznego, ale również krwionośnego. Niedostateczna suplementacja niesie za sobą takie konsekwencje jak: nadciśnienie tętnicze i choroby krwi. Skutki niedoboru są widoczne na pierwszy rzut oka- pogarsza się kondycja włosów i skóry, a także przyspiesza się proces jej starzenia. Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy D3 są: biegunka, bezsenność, uczucie pieczenia w jamie ustnej, brak apetytu, ból mięśni i stawów. Często z jej niedostateczną ilością borykają się również niemowlęta. Przejawia się nieprawidłową strukturą kości budujących czaszkę. Niejednokrotnie wchłanianie witaminy D3 jest zaburzone na skutek przyjmowania niektórych leków, a także chorób nerek lub wątroby.

1 thoughts on “Jak działa witamina D3?”

  1. Witamina D3, jak zostało wspomniane w artykule jest niezbędna w codziennym życiu gdyż pomaga zadbać o zdrowie. Jej niedobór może odbić się na ogólnej kondycji organizmu. Szczególnie podatne na uszkodzenia stają się zęby, których używamy nieustannie do przeżuwania pokarmu. Brak witaminy D może wspomóc powstawanie próchnicy oraz spowodować, że zęby staną się podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *