Aktywność fizyczna w upalne dni

[REKLAMA]

W upalne dni ciężko zmotywować się do aktywności fizycznej. Szybko się męczymy. Jednak aktywność fizyczna to najlepszy sposób na zachowanie ładnej sylwetki i dobrej formy. Przy wysokich temperaturach nie musimy rezygnować z uprawiania sportu. Wystarczy robić to z głową.

Przede wszystkim należy zrezygnować z intensywnego wysiłku, kiedy słońce świeci najmocniej, czyli w godzinach 11–18. Najlepiej ćwiczyć rano lub wieczorem. Poranny trening pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie i funkcjonowanie w ciągu dnia.

Zadbajmy o nawodnienie organizmu

Ćwiczenia w wysokich temperaturach to dla organizmu wytężona praca. Łatwo wtedy o odwodnienie organizmu. Nawet niewielkie odwodnienie obniża wydajność organizmu. Dlatego pamiętajmy, by każdy trening w upalny dzień zacząć od odpowiedniego nawodnienia organizmu. Podczas treningu należy mieć przy sobie butelkę wody mineralnej, najlepiej niegazowanej lekko schłodzonej i pić ją małymi łykami.

Można też sięgnąć po napój izotoniczny, dzięki któremu uzupełnimy stracone wraz z potem elektrolity. Warto zwrócić uwagę na skład napoju, najlepiej wybrać taki, który nie zawiera cukru.

Odpowiedni ubiór

Konieczny jest także odpowiedni ubiór. Ubrania bawełniane wbrew pozorom nie są najlepszym wyborem. Wchłaniają one wilgoć i zatrzymują ją na skórze. Najlepiej zakładać specjalne ubrania dostosowane do konkretnej aktywności fizycznej, ubrania umożliwiające odprowadzanie wilgoci i pozwalające skórze oddychać. Ubranie powinno być przewiewne, lekkie, luźne, nie powinno krępować ruchów.

Dobrze jest pomyśleć też o bieliźnie sportowej, zwłaszcza o specjalnych skarpetkach. Dobrej jakości buty sportowe i skarpetki umożliwią odprowadzanie wilgoci i oddychanie skórze stóp, zapobiegają otarciom i odciskom.

Podczas treningów na świeżym powietrzu zabezpieczmy głowę czapką z daszkiem a oczy okularami przeciwsłonecznymi. Trenując na świeżym powietrzu wybierajmy miejsca zacienione.

Ćwiczenia w domu

Jeżeli ciężko nam się zmusić do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, ćwiczmy w domu. Wiele osób lubi ćwiczyć na różnych sprzętach takich jak rowerki treningowe, bieżnie, orbitreki, ławki do ćwiczeń. Takie sprzęty powinny być ustawione w pokoju najmniej nasłonecznionym. Wtedy rankiem lub wieczorem wystarczy otworzyć szeroko okno, można też włączyć wentylator i zacząć ćwiczyć.

Pamiętajmy, by nie robić niczego na siłę. Treningi powinny być przyjemnością, a nie katowaniem się. Jeżeli źle się czujemy, jest nam słabo, dokuczają nam jakiekolwiek bóle, zrezygnujmy z treningu.

2 thoughts on “Aktywność fizyczna w upalne dni”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *