Siłownia plenerowa – jak przeprowadzić efektywny trening? Na jakich urządzeniach warto ćwiczyć?

[REKLAMA]

Siłownie plenerowe są powszechnie dostępne, dzięki czemu większość osób ma nieograniczony dostęp do nowoczesnych sprzętów. To prawdziwa gratka dla tych, którzy chcą wzmocnić mięśnie, ukształtować sylwetkę czy zrzucić zbędne kilogramy. Należy jednak pamiętać, że efektywny trening musi zostać zaplanowany. Na początku dobrze jest ustalić plan działania, gdyż tylko wtedy można osiągnąć zamierzone rezultaty. Nie można także zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Ten wpis jest właśnie dla Ciebie

Bezpieczne i efektywne ćwiczenia w plenerze – zasady

Efektywny trening przybliża nas do osiągnięcia celów. Podstawą jest to, aby został on przeprowadzony w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa. Ważne jest, aby na początku postawić na lekką aktywność, która nie obciąży przesadnie organizmu. Wraz z upływem czasu można podnosić poprzeczkę, ponieważ ludzkie ciało stopniowo przyzwyczaja się do intensywnego wysiłku.

 1. Nie masz pewności, czy ćwiczenia na siłowni zewnętrznej są dla Ciebie? Borykasz się z chorobami przewlekłym? Wciąż odczuwasz skutki przebytej kontuzji? W takim przypadku pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza. Dzięki pomocy specjalisty można określić, jakie ćwiczenia nie będą zagrożeniem dla zdrowia.
 2. Wybrana siłownia w plenerze powinna być zmodernizowana oraz wyposażona w wysokiej klasy sprzęty. Nie ma sensu korzystać z obiektów, które od wielu lat nie były remontowane. Może okazać się, że sprzęty pilnie potrzebują konserwacji lub naprawy. Po ocenie stanu urządzeń należy zapoznać się z regulaminem. Istotne, aby osoby ćwiczące przestrzegały ustalonych zasad, gdyż dzięki nim mogą uniknąć wielu nieprzyjemnych, a nawet groźnych sytuacji. Sprzęt musi być użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem.
 3. Siłownia plenerowa urządzenia mogą posiadać kod QR, który warto zeskanować. To świetna opcja dla tych, którzy chcą skontaktować się z wirtualnym trenerem. Jest to szczególnie przydatne rozwiązanie dla osób początkujących, którym brakuje specjalistycznej wiedzy na temat treningów. Opisywane udogodnienia są często dostępne na profesjonalnych siłowniach zewnętrznych.
 4. Ćwiczenia na siłowni plenerowej powinny zostać poprzedzone rozgrzewką, dzięki której można przygotować ciało do nadchodzącego wysiłku, a tym samym uniknąć bolesnych kontuzji. Ważne, aby podczas treningu pilnować poprawnej techniki wykonywania poszczególnych aktywności. Rozsądniej trenować wolniej, a precyzyjniej. Na koniec dobrze jest przeprowadzić rozciąganie.
 5. Pamiętaj, że żaden trening nie będzie efektywny w przypadku, gdy prowadzimy niezdrowy tryb życia. Niewłaściwa dieta sprawi, że rezultaty podjętych działań nie będą zauważalne.

Urządzenia na siłowni plenerowej – kilka propozycji

Siłownia na świeżym powietrzu może składać się z wielu różnych urządzeń. Warto poznać najpopularniejsze sprzęty, dzięki którym trening stanie się przyjemnością.

Trenażer eliptyczny – urządzenie stymuluje pracę mięśni nóg oraz ramion. Ponadto aktywuje ono biodra i barki. Efekty ćwiczenia na siłowni zewnętrznej można zobaczyć już po kilku tygodniach, jednak ważna jest systematyczność. Jedna seria nie powinna być krótsza niż 5-10 minut. To doskonały wybór dla tych, którzy chcą wzmocnić i wysmuklić sylwetkę.

Poręcz – służy do podciągania się. Nie tylko kształtuje mięśnie brzucha, klatki piersiowej i ramion, ale również intensyfikuje spalanie tkanki tłuszczowej.

Prasa nożna – wzmacnia mięśnie nóg, poprawia wydolność organizmu, a także wspomaga spalanie kalorii. Ćwiczenia na siłowni plenerowej wykonane na tym urządzeniu nie są skomplikowane, więc nawet osoby początkujące nie będą mieć problemu z opanowaniem techniki.

Biegacz – pozytywnie oddziałuje na pracę układu krążeniowo-oddechowego. Sprzyja odchudzaniu, a także poprawia ogólną koordynację ruchową. Stymuluje mięśnie nóg oraz pasa biodrowego.

Prasa ręczna – służy do treningu mięśni klatki piersiowej oraz ramion. Poprawia kondycję, a także wzmaga spalanie kalorii.

Do pozostałych sprzętów, które spotykane są na siłowniach outdoor zalicza się:

 • koła Tai Chi,
 • wahadło,
 • ławki,
 • twister,
 • wyciąg górny,
 • wioślarz,
 • rower,
 • jeździec,
 • motyl,
 • drabinka,
 • narciarz,
 • prostownik pleców,
 • przywodziciel/odwodziciel,
 • stepper,
 • drążek,
 • masażer.

Powyższy sprzęt na siłownię zewnętrzną powinien być zakupiony u sprawdzonego producenta. Polecamy sklep sportowy Sport Transfer. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *