Skóra po 50 roku życia – wyzwania i najważniejsze zasady w pielęgnacji

[REKLAMA]

Skóra po 50 roku życia ulega już mocnym procesom starzenia. Jej gęstość jest znacznie mniejsza niż nawet dekadę wcześniej, a poziom nawilżenia wymaga ciągłego wspomagania. Czy wiesz jak dbać o skórę po 50 roku życia?

Jakie są wyzwania w pielęgnacji w tym okresie czasu?

Skóra w tym okresie ma wyraźnie zmniejszoną produkcję kolagenu i elastyny, co od razu widać w kondycji skóry. Zmniejszony poziom nawilżenia sprawia, że twarz jest bardziej szorstka i wygląda na zmęczoną. Zmarszczki są już wyraźnie widoczne i mogą pojawiać się głębokie bruzdy. Główne zadanie to stymulowanie mechanizmów odnowy i wpływ na regenerację komórek. Po drugie trzeba aktywnie walczyć z już widocznymi oznakami starzenia się skóry, które widać w postaci zmarszczek i utraty elastyczności. Dużym problemem może być także redukcja przebarwień, które mogą występować w coraz większej ilości.  Pielęgnacja w tym wieku jest wielotorowa i nie należy unikać składników aktywnych, bo to one głównie odpowiadają za poproszony wygląd cery. Estrogen i progesteron są wytwarzane w mniejszej ilości, a co za tym idzie, skóra nie wygląda już tak młodo. Biorąc pod uwagę to, że główne białka budulcowe skóry, wyraźnie tracą na ilości, zmienia się owal twarzy i skóra nie jest tak jędrna jak wcześniej.

Zadbaj o skórę po 50 roku życia – główne wytyczne

W tym wieku nawilżenie skóry jest niezwykle istotne, bo cera jest mocno przesuszona i wymaga mocnego wsparcia z nawilżeniem. Użyj składników aktywnych, które mają mocne działanie nawilżające, a jednym z nich jest kwas hialuronowy. Jako substancja higroskopijna, przyciąga on cząsteczki wody i powoduje długotrwałe nawilżenie skóry, zarówno w głębokich warstwach, jak i w tych zewnętrznych. Kwas hialuronowy stosowany przez dłuższy okres czasu, wypełnia zmarszczki i czyni je bardziej płytkie. W pielęgnacji cenne będą także antyoksydanty, które chronią przed negatywnym działaniem wolnych rodników. Jednym z nich jest witamina E, która przenika przed naskórek oraz witamina C, zwana witaminą młodości. Czy znasz taki składnik kremów jak niacynamid? Na co pomaga niacynamid? Jest to cenny składnik, który wnika głęboko w skórę, nawilża ją i regeneruje, jest odpowiedni do różnych typów cery. Wzmacnia on warstwę hydrolipidową skóry i niweluje szkodliwe działanie promieni UV.

Chroń skórę przed słońcem

Pamiętaj, że słońce to główny czynnik odpowiadający za starzenie się skóry, dlatego Twoje zadanie to codzienna i dokładna ochrona przed promieniowaniem UV. Najlepiej zrobić to za pomocą kremów z wysokimi filtrami, najlepiej za pomocą spf 50. Słońce osłabia włókna kolagenowe, które są podstawowym budulcem skóry. Dlatego ochrona przed słońcem powinna zacząć się już jak najwcześniej, aby chronić skórę przed negatywnym wpływem promieni słonecznych. W tym wieku skóra sama w sobie ma spore ubytki kolagenu, a promienie słoneczne dodatkowo to nasilają. Używaj codziennie kremu z filtrem spf 50 lub wybierz kompleksowy kosmetyk, który chroni skórę wielotorowo, czyli zawiera składniki nawilżające, przeciwzmarszczkowe i filtry UV.

Źródło zdjęcia: Adobe Stock

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *